Podczas akcji Dakota policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali w całej Polsce 66 osób, z których 62 przedstawiono zarzuty karne posiadania, udostępniania w sieci i produkcji materiałów przedstawiających seksualne wykorzystanie małoletnich.
Podkom. Marcin Zagórski z CBZC przekazał, że w wyniku akcji policjanci dokonali 103 przeszukania i zabezpieczyli ponad 166 tys. plików z nielegalnymi treściami. "Wśród zabezpieczonych materiałów są pliki przedstawiające drastyczne przypadki wykorzystywania dzieci nawet w wieku niemowlęcym" - dodał.
W operacji Dakota brało udział 359 funkcjonariuszy. Zatrzymali oni łącznie 66 osób w wieku od 19 do 72 lat, z których 62 osoby podejrzane są o posiadanie, udostępnianie w internecie i produkcję materiałów przedstawiających seksualne wykorzystanie małoletnich.
W ramach prowadzonej operacji polskie służby współpracowały z amerykańskimi (FBI) i brytyjskimi (NCA) służbami.
Wynikiem ich współpracy było wykrycie mężczyzny produkującego materiały o pedofilskim charakterze z udziałem swojej kilkuletniej córki i innego, który w dwóch przypadkach wytwarzał takie materiały z udziałem kilkuletnich dzieci pozostających z nim w bliskich relacjach.
Kolejna osoba pomagała przeprowadzać remonty mieszkań u znajomych rodzin, dzięki czemu miał możliwość ukrywania kamery w łazience i nagrywania dzieci. Jeszcze inny wyszukiwał na portalach społecznościowych robione z ukrycia zdjęcia dziewczynek i podając się za kobietę, nawiązywał z nimi kontakt online, szantażując je, aby wysyłały kolejne obsceniczne materiały.
Znaleziono trzy ofiary tego mężczyzny.
„To kilka najbardziej drastycznych przykładów ujawnionych w trakcie prowadzonej operacji. Wszystkie te osoby usłyszały zarzuty karne przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Decyzją sądów 25 podejrzanych zostało aresztowanych" - poinformował podkom. Zagórski.
Operacja była ściśle koordynowana z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej, a także prokuraturami w całym kraju. Współpraca odbywała się również na poziomie międzynarodowym, m.in. z Europolem i z amerykańską organizacją walczącą z tego rodzaju nadużyciami NCMEC (National Center for Missing and Exploited Children).
Podkom. Zagórski zaznaczył, że jest to już czwarta taka operacja, a łącznie zatrzymano 223 osoby, z czego 88 zostało aresztowanych. W wyniku przeprowadzonych 378 przeszukań zabezpieczono niemal 700 tys. plików z nielegalnymi treściami.(PAP)
Autorka: Marta Stańczyk
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.