Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Justyna Kapłańska

Trudne sprawy? Oddaj świętym!

Recenzja książki

Kliknij i zobacz, gdzie możesz kupić książkę!

Święci i błogosławieni Kościoła katolickiego to nie mitologiczne postaci z obrazków, ale prawdziwi ludzie z krwi i kości, którzy zakończyli już swoje ziemskie życie. Wytrwali w życiowych trudach, ufni w Bożą miłość, pełni wiary i nadziei, radośnie głosili słowem i czynem prawdę o Bogu. Przez swoją zwyczajność - nadzwyczajność stali się przewodnikami dla innych i przykładami do naśladowania, a Kościół oficjalnie uznał, że cieszą się już chwałą zmartwychwstania.

Św. Michał Archanioł, św. Rita, św. Juda Tadeusz, św. Filomena, św. Joanna Beretta Molla, św. Jan Paweł II (w książce jeszcze jako błogosławiony), św. Ojciec Pio, święci małżonkowie Quattrocchi i św. Józef – to święci niezwykli. Aby ich prawdziwie opisać i uczcić, potrzeba by opasłych tomów – a i tak byłoby pewnie zbyt mało. To pragnienie Autorki, by jeszcze coś dodać, by jeszcze pełniej ukazać piękno ich życia, przebija z wielu stron. A tymczasem pozostają nam „smakowite kąski” i krótkie opisy świętych. Niektórym z nich towarzyszą obszerne cytaty z innych miejsc – książek, papieskich wypowiedzi czy Pisma Świętego. Z jednej strony zmniejszają one szansę samodzielnego wypowiedzenia się przez Autorkę, z drugiej jednak zachęcają, by sięgnąć jeszcze głębiej, by przeczytać więcej i jeszcze mocniej zbliżyć się do opisywanych postaci.

Książka wskazuje nam ludzi, którzy przez wyjątkowość swoich przeżyć stali się patronami konkretnych trudnych spraw – nieszczęśliwych rodzin, bezdzietnych małżeństw, rozeznających powołanie, walczących o czystość. Ich szczególne wstawiennictwo połączone z życiem nie jest jednak w niektórych rozdziałach dostatecznie podkreślone i czasem potrzeba trochę wysiłku, by zrozumieć, dlaczego ktoś znalazł się w tej książce. Całość uzupełnia jednak dobrze dobrany modlitewnik, który oprócz ogólnych modlitw do wspomnianych świętych zawiera także modlitwy o konkretne łaski jak np. dobrego męża, modlitwę alkoholika czy prośbę o silną wiarę. Przeżywasz trudne chwile? Powierz je świętym, których poznasz w tej książce.

Przeczytaj fragment książki!

O autorce recenzji: Justyna Kapłańska - absolwentka studiów filozoficznych. Jej pasją jest m.in. psychologia.


opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: świętość recenzja święci modlitewnik trudne sprawy
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W