Bank w telefonie

Bankowość internetowa, czy to bezpieczne?

Jeszcze kilkanaście lat temu przyzwyczajeni byliśmy do tego, że płatności i przelewy załatwiamy przy okienku bankowym czy w kasie. Było to uciążliwe, wiązało się ze staniem w kolejkach i wypełnianiem papierowych formularzy. Nic więc dziwnego, że gdy tylko pojawiły się możliwości technologiczne, kolejne banki wprowadziły możliwość dokonywania większości operacji za pośrednictwem internetu. Kolejnym etapem bankowej rewolucji informatycznej jest bankowość mobilna.

Obecnie około 75 procent Polaków korzysta ze smartfona – jak podaje badanie Accenture. Biorąc pod uwagę powszechność tego typu urządzeń i ich coraz większe możliwości, naturalnym wydaje się to, że smartfony przejmują funkcje wielu innych urządzeń i sprzętów - od lusterka w damskiej torebce, przez książkę, aparat fotograficzny, przeglądarkę internetową, podręczny zestaw zabaw i gier, po centrum dowodzenia i zarządzania z bankowością mobilną na czele.

Wygoda używania

Pod względem technologicznym urządzenia mobilne dorównały komputerom, oferując jednocześnie nowe możliwości. Szczególnie popularne stają się funkcje umożliwiające dokonywanie płatności zbliżeniowych. Pod tym względem jesteśmy w czołówce – polski system płatności BLIK pozwala zarówno na bezpośrednie płacenie w sklepach czy punktach usługowych, jak i wypłacanie gotówki w bankomatach. Można za jego pośrednictwem dokonywać także płatności w internecie. Nową funkcjonalnością są pear –to – pear czyli natychmiastowe międzybankowe przelewy na numer telefonu.

Autoryzacja przelewów przez SMS wydaje się oczywistością – bez żalu pożegnaliśmy się z papierowymi listami haseł jednorazowych. Przyzwyczajamy się do tego, że otrzymujemy powiadomienia o dokonanych transakcjach. Zaglądamy też do telefonu, by sprawdzić stan konta albo szybko przelać środki z konta oszczędnościowego na bieżące. Z najnowszych badań wynika, że ponad 2/3 klientów Orange Finanse używa smartfonów przy sprawdzaniu stanu swoich finansów oraz codziennych płatnościach - za rachunki domowe, zakupy czy podczas wyjść. To trend, który nadal się rozwija. Chcemy być on-line, także wtedy, kiedy chodzi o zarządzanie naszymi pieniędzmi.

Czy to bezpieczne?

W bankowości mobilnej istnieje cały system zabezpieczeń. Wykorzystywana jest m.in. biometria w zabezpieczeniach telefonu np. fingerprint. Aby dostać się do bankowości, trzeba przyłożyć palec lub wstukać PIN. Każdy przelew także musi być zautoryzowany PINem.

Istotne jest, aby korzystając czy to z komputera, czy z telefonu, robić to w sposób rozsądny. Dokładne sprawdzenie numeru konta, na które dokonujemy przelew jest zawsze podstawą. Błąd – choćby w jednej cyfrze – będzie tak samo kosztowny, niezależnie, czy popełnimy go wypełniając papierowy blankiet, czy wpisując w formie elektronicznej. Szczególną uwagę należy zwrócić na wykorzystanie funkcji kopiuj-wklej: zawsze po dokonaniu takiej operacji trzeba dokładnie sprawdzić ciąg znaków, który został skopiowany.

Bankowość, telefon, internet – wszystko w jednym miejscu

Wzajemne przenikanie się telefonii komórkowej, internetu i usług finansowych wydaje się dziś oczywistym trendem. Nie dziwi nas to, że banki oferują usługi związane z telefonią ani, że operatorzy telefoniczni udostępniają szeroki zakres funkcji związanych z bankowością.

Na tym tle wyróżnia się Orange. Jako pierwszy polski telekom uruchomił płatność telefonem z Android Pay, zintegrowaną z aplikacją Orange Finanse. Nie ma konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Wystarczy zaktualizować aplikację na swoim telefonie, wejść w szczegóły swojej karty płatniczej i dodać ją do płatności Android Pay. Istotne, aby telefon miał włączoną funkcję NFC. W sekcji „dotknij i zapłać” należy ustawić aplikację Android Pay jako domyślną.

Kolejna nowość w Orange Finanse , zwiększająca wygodę, to możliwość płacenia telefonem zaraz po otwarciu konta. Nie trzeba czekać, aż otrzymamy przesyłkę z plastikową kartą debetową.

Tym, co wyróżnia Orange Finanse spośród innych ofert na rynku to m.in. unikatowy rabat na usługi Orange Polska. Płacąc z konta Orange Finanse można oszczędzić na fakturach Orange – łącznie nawet 150 zł na usługach telekomunikacyjnych. Przez 3 lata suma zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy przez klientów Orange wyniosła ponad milion zł.

Czy warto się przestawiać na korzystanie z bankowości mobilnej? Z wielu względów tak: po pierwsze, telefon komórkowy zawsze mamy pod ręką, w odróżnieniu od komputera, z którego trudno korzystać w trakcie zakupów w galerii handlowej, podczas wycieczek czy innych form rekreacji. Po drugie, płatności zbliżeniowe są naprawdę wygodne i nie są mniej bezpieczne niż korzystanie z tradycyjnej, plastikowej, karty płatniczej. Po trzecie, telefon – w odróżnieniu od kawałka plastiku – daje zawsze możliwość sprawdzenia stanu konta, przelania środków z jednego konta na drugie czy dokonania innej operacji w czasie rzeczywistym.

Dla współczesnego klienta ważne jest tu i teraz. Smartfon staje się dla Polaków centrum dowodzenia ich pieniędzmi. To, co dzisiaj może się wydawać technologiczną ciekawostką, jutro stanie się modnym trendem, a pojutrze – standardem. Warto więc przekonać się do rozwiązań oferowanych przez bankowość mobilną, zachowując oczywiście rozsądek i pamiętając o kwestiach bezpieczeństwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama