Mówimy: daj szansę swojej rodzinie

Rozwód nikomu się nie opłaca, a najwięcej tracą dzieci

PYTAMY Marka Grabowskiego, prezesa Fundacji Mamy i Taty

2 stycznia Fundacja Mamy i Taty uruchomiła portal Ratujrodzine.pl, który ma pomóc małżeństwom przechodzącym kryzys. Skąd pomysł, że „internetowo” można ocalić rodzinę?

Badania wskazują, że 80% osób chętnie skorzystałoby z pomocy w kryzysie związku, jednak nie wie, gdzie się udać. O ile w przypadku dużych ośrodków miejskich znalezienie eksperta nie jest trudne, to w pozostałych rejonach kraju sprawia problem. Stąd pomysł Fundacji Mamy i Taty, aby maksymalnie ułatwić wykonanie pierwszego kroku.

Mówi się, że najwięcej wniosków rozwodowych wpływa po świętach Bożego Narodzenia i w pierwszych dniach nowego roku. Dlaczego?

Grudzień to czas świąt rodzinnych, ale też skomasowania pracy, dużych obciążeń związanych z połączeniem obowiązków domowych i zawodowych. Nowy rok obfituje w postanowienia i często obiecujemy sobie, że coś zmienimy w życiu rodzinnym, na przykład zmienimy żonę czy męża.

Zatem data uruchomienia portalu została wybrana nieprzypadkowo...

Chcemy pomóc w noworocznych postanowieniach i pomóc naprawić to, co zaczęło się psuć. Mówimy: daj szansę swojej rodzinie. Warto.

Jaką pomoc dzięki stronie Ratujrodzine.pl mogą uzyskać małżonkowie?

Dzięki portalowi dowiedzą się, jak rozpoznać kryzys w związku, jak budować udane małżeństwo, jakie konsekwencje dla nich i ich dzieci wiążą się z rozwodem i przede wszystkim znajdą specjalistę, który pomoże odbudować relacje.

Czy baza specjalistów została dobrana według jakiegoś klucza?

W pierwszej kolejności znaleźli się w niej psychologowie i terapeuci. W marcu chcemy uruchomić bazę mediatorów, a w połowie roku - kursów dla małżonków pragnących tworzyć lepszy związek.

Jakie są dzisiaj najczęstsze przyczyny małżeńskich kryzysów?

Przede wszystkim niezrozumienie siebie, brak rozmów, niechęć do pomocy sobie i polegania na sobie.

Kto częściej szuka pomocy - mężczyzna czy kobieta?

Tutaj nie ma jednej reguły. Zazwyczaj pomocy szukają ci, którym w danym momencie bardziej zależy na ratowaniu relacji, a także osoby, które nagle ocknęły się, dostrzegając, iż w ich małżeństwie coś jest nie tak.

Z badań wynika, że choć rozwód przestał być dzisiaj tematem tabu, to ciężko nam się przyznać do kryzysu w małżeństwie. Dlaczego?

Konflikt jest tematem tabu. W telewizji, w mediach społecznościowych widzimy celebrytów pozujących do zdjęć całymi rodzinami. Są szczęśliwi, uśmiechnięci. Wydaje nam się, że jest to prawdziwy obraz, a skoro nasza rodzina nie jest idealna, to może trzeba ją zmienić. Podobnie jak w działalność zawodową czy społeczną, tak i w życie rodzinne wpisane są rozmaite problemy. Zawsze kontakt z innymi osobami wiąże się z pewnymi zgrzytami. Ważne, aby z tych drobnych potyczek nie robić końca świata. I jednak starać się pracować nad sobą i nad relacjami z otoczeniem.

Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć oraz że o związek trzeba dbać. Od czego należy zacząć, jeśli chce się uniknąć kryzysu lub rozwodowej katastrofy?

Musimy dbać o drugą osobę, starać się o jej dobro, umieć wybaczać drobne urazy czy błędy. Sami też nie jesteśmy aniołami. Związek budujemy całe życie i warto traktować to jako wspaniałą przygodę. Jednocześnie chcę podziękować dziesiątkom indywidualnych darczyńców, dzięki którym powstał portal Ratujrodzine.pl. Jeśli chcecie Państwo wesprzeć jego dalsze funkcjonowanie, to prosimy o przekazanie 1%, wpisując w zeznaniu podatkowym nasz numer KRS i nazwę: Fundacja Mamy i Taty, ul. Patriotów 110 p. 316, 04-844 Warszawa, KRS 0000356995. Można także przekazać darowiznę na konto Alior Bank: 40 2490 0005 0000 4520 3441 2862. Wszystkie darowizny można odliczyć od podatku.

Dziękuję za rozmowę.

Echo Katolickie 4/2018

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama