Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Miłość i podziw

¬ródło: MeLADY

Ewelina Heine

O czym marzą mężczyźni

– Mamo, mamo, chodź zobacz!
– Mamusiu, chcę Ci coś pokazać!
– Tato, zobacz, co narysowałem!
– Mamo, tato, chodźcie do mojego pokoju, zobaczcie, co zrobiłem!

To bardzo częsta scena w naszym domu. Myślę, że w każdym domu, w którym mieszka mały chłopiec. Potrzeba bycia zauważonym i podziwianym jest niezwykle istotna dla każdego mężczyzny, czy to małego, czy też dorosłego. Największym pragnieniem kobiety jest miłość, natomiast to, o czym marzy każdy mężczyzna, to podziw. Mężczyzna pragnie być podziwiany przez każdego, jednak najbardziej zależy mu na admiracji kobiety, którą kocha. Tylko ta kobieta, która potrafi odkryć w mężczyźnie to, co zasługuje na podziw, jest prawdziwym skarbem w jego oczach. Co więcej, odpowiedzią mężczyzny na zachwyt kobiety jest miłość. Dlatego kobieta, która darzy swego męża podziwem, jest naprawdę szczęśliwa.

Czy wiesz, co jest najczęstszą przyczyną zdrad małżeńskich? Wbrew powszechnie panującej opinii nie jest nią brak zaspokojenia potrzeb seksualnych mężczyzny, ale brak uznania dla jego męskości. Kiedy nie zostaje zaspokojona jego potrzeba admiracji, mężczyzna staje się bardziej podatny na względy tych kobiet, które tę potrzebę zaspokoją.

Co warto podziwiać

Męskie ciało. Mężczyzna niezwykle ceni sobie swoją męskość. Dlatego postaraj się skupić na tym, co ma w sobie najlepszego. Drogie Panie, to nie żart. Podziwiajcie dobrze zbudowane ciało swoich mężów, podziwiajcie ich mięśnie, tors. Jak mawiał nasz znajomy ksiądz: „Ludzie! Nie wstydźcie się swojej cielesności”. Czy nie sądzicie, że trochę dziwaczejemy, wstydząc się własnego męża i obawiając się tego, jak zareaguje na nasze słowa: „Kochanie, uwielbiam twoje umięśnione ciało”. Nikt oczywiście nie każe nam tego krzyczeć po ulicach, ale dlaczego nie powiedzieć tego naszemu małżonkowi w cztery oczy. Gwarantuję, że po takich słowach, pojawi się w jego oczach iskierka radości. Przecież każda z nas wręcz uwielbia, kiedy mąż mówi nam: „Kochanie, świetnie wyglądasz w tych nowych dżinsach”.

Męskie osiągnięcia. Dzisiejszy świat stawia mężczyźnie poprzeczkę bardzo wysoko. Jest to szczególnie widoczne w kwestiach zawodowych – mężczyźni muszą pokonać wiele trudności zanim wrócą do domu z upolowaną zwierzyną. Żona, która docenia codzienne zmagania swego męża, jest wręcz nieocenionym skarbem. Pewnie niejedna z was myśli sobie: „Nie przesadzajmy! Kobiety nie mają łatwiej!”. Zgadzam się, jednak męska duma jest niezwykle wyczulona na osiągnięcie postawionego sobie celu. Kiedy więc wasz małżonek wraca z pracy wykończony, a wiecie, że tego dnia miał sporo ważnych spotkań, wyraźcie uznanie wobec jego pracy i osiągniętych celów.

Jak dostrzec to, co godne podziwu

Pomyśl o nim. W natłoku codziennych spraw niezwykle trudno dostrzec nam to, za co możemy podziwiać naszych panów. Każdego dnia postaraj się znaleźć choć chwilkę, by pomyśleć o swoim mężu. Jakie są jego zalety? Co udało mu się osiągnąć? Z jakimi trudnościami radzi sobie każdego dnia? Podziwiaj go właśnie za to.

Obserwuj go. Wystarczy przyjrzeć się temu, co i w jaki sposób nasz mąż robi. Spójrz na niego, a z pewnością zauważysz wiele cech i umiejętności godnych podziwu. Być może twój mąż jest wytrwały, silny, szybki, bystry, inteligentny, a może posiada jeszcze więcej nieodkrytych zalet?

Słuchaj, kiedy do ciebie mówi. Kiedy twój mąż opowiada ci o swojej pracy, o tym jak spędził dzień, masz doskonałą okazję do tego, by wyrazić podziw. Mówiąc o swej pracy, dzieli się z tobą tym, co dla niego ważne. Postaraj się w trakcie rozmowy wyłapać to, za możesz podziwiać swego męża.

Być może po przeczytaniu tego fragmentu przyszła wam do głowy taka myśl: „No dobrze, ale jak ja go będę tak chwalić i podziwiać, to on mi na głowę wejdzie. Przestanie nad sobą pracować i będzie myślał, że jest idealny”. Pewnie większość z nas ma takie obawy, że nie można za bardzo zachwycać się mężem, że pochwały to trzeba dozować. Nic bardziej mylnego. Powiem więcej – gdy darzysz swego męża uznaniem, doświadcza on spełnienia męskości. A kiedy mężczyzna czuje się spełniony, jest szczęśliwy. Jak mówi Helen Andelin: Kiedy darzysz swego męża uznaniem, stajesz się niezbędnym elementem jego szczęścia. Z pewnością nieustannie będzie zwracał się do ciebie w poszukiwaniu pociechy, jaką daje mu twoje towarzystwo.

A oto krótkie świadectwo jednej z czytelniczek i kursantki Potęgi kobiecości:

Niezmiernie trudną rzeczą dla mnie okazało się wyrażenie akceptacji i podziwu wobec męża za to, że wiernie trwa przy swoich przekonaniach. Po pierwsze, mówienie takich rzeczy nie jest w moim stylu, po drugie myślałam, że kiedy będę mówić, nie będę potrafiła powstrzymać śmiechu. Trzy lub cztery razy próbowałam zacząć rozmowę, lecz ostatecznie wychodziłam z pokoju. W końcu zdecydowałam, że bez względu na to, jak się rozmowa potoczy, muszę to powiedzieć. Weszłam do pokoju i zaczęłam mówić. Wtedy zrozumiałam, że czuję dokładnie to, co wyrażam słowami. Właśnie dlatego pokochałam męża. Zawsze był wierny swym przekonaniom. Nigdy nie pozwolił na to, bym lekceważyła jego zdanie.

Jego spojrzenie było zdumiewające. Nigdy dotąd nie patrzył na mnie w taki sposób. Jego oczy przepełnione były dumą. Po jakichś dwóch tygodniach od tamtej chwili zabrał mnie do restauracji i powiedział dwie rzeczy. Pierwsza z nich była bolesna, a druga bardzo pokrzepiająca. Po pierwsze stwierdził, że po raz pierwszy poczuł, że rzeczywiście się o niego troszczę, jak dotąd myślał, że jest mi obojętne, co on czuje. Po drugie oznajmił mi, że nigdy dotąd nie kochał mnie tak bardzo. Czego więcej może pragnąć kobieta? Czy nie jest to właśnie to, o czym marzy i co nadaje jej życiu sens?

(Helen Andelin, Potęga kobiecości)

A zatem Drogie Panie, spełniając marzenia ukochanego mężczyzny, sprawiamy, że nasze własne zaczynają się realizować. W tym właśnie tkwi potęga kobiecości.

"MeLADY" nr 3/2015

opr. ac/ac


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: miłość kobieta kobiecość mężczyzna osiągnięcia męskość podziw marzenia admiracja

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W