Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


ANNA FOA

Cerowanie«Cerowanie» to tytuł numeru lutowego «kobiety kościół świat». Słowo to, podobnie jak analogiczne do niego, choć nie identyczne «tkanie», jest użyte oczywiście w sensie przenośnym. Chodzi o kobiety, które cerują rozdarcia społeczne, spowodowane przez istoty ludzkie. Niekiedy są to rozdarcia, których ceną są życie lub śmierć osób, czasami rozdarcia w społeczeństwie zdominowanym przez mafię i nierówności, kiedy indziej spowodowane są przez wojnę. Kobiety, o których opowiadamy, posługują się prastarymi technikami cerowania i tkania, by uzdrowić, na ile mogą, tkankę społeczeństwa, w którym żyją.

Nie ma szkół dla dzieci syryjskich w Libanie, gdzie Diala Brisly mieszkała po ucieczce z Syrii i gdzie teraz posługuje się swoimi umiejętnościami w zakresie kolorów i malarstwa, by wydobyć je z otchłani, w której się znalazły. I zadajemy sobie pytanie, co będzie ze społeczeństwem, w którym już nikt się nie uczy, a tych, którzy na nowo splatają nici, jest za mało. W Kenii Tegla Loroupe, maratonka, która zdobyła wiele medali, założyła stowarzyszenie starające się zaprowadzać pokój w sytuacjach konfliktowych i organizuje szkoły dla dzieci, chroniąc je przed wojną. Pięcioro młodych ludzi z jej organizacji uczestniczyło w Olimpiadzie w Rio de Janeiro. Spróbujcie sobie wyobrazić ich emocje. We Francji są fryzjerzy i zakłady kosmetyczne dla ubogich kobiet, gdzie za dwa, trzy euro można uzyskać usługę, która normalnie kosztuje sto razy więcej. Kobiety uczą się tam dbać o siebie, aby mogły uczestniczyć w rozmowach kwalifikacyjnych i na nowo przeglądać się w lustrze. Osoby, które są tam zatrudnione, wcześniej pracowały dla ludzi bogatych, a potem postanowiły swoimi umiejętnościami służyć tym, którzy nie mają nic. W Palermo siostra zakonna w najbardziej zaniedbanych dzielnicach miasta tworzy miejsca spotkania i dzielenia się doświadczeniami, z dala od ramion mafii i bez pomocy instytucji. Miejsca dla wszystkich, gdzie mogą się rozwijać odpowiedzialność i partycypacja.

Kolejne artykuły z tego cyklu:


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: społeczeństwo kobieta relacje Liban działalność społeczna Bliski Wschód rozdarcie Palermo geniusz kobiety więzi społeczne cerowanie

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W