Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Artur Marek Wójtowicz

W LAS VEGAS OTWARTO HOTEL

pies

W Las Vegas otwarto hotel „America Dog and Cat” w którym nocleg dla psa kosztuje 79 dolarów za noc. Pies ma w pokoju telewizor, łazienkę, a także w cenę jest wliczone Pedicure.1

Tego typu informację znalazłem przed kilkoma tygodniami w jednym z czasopism szwajcarskich. To zadziwiające, że w dzisiejszym świecie powstają hotele oraz restauracje dla psów i kotów. A ich klienci są obsługiwani na równi z ludźmi. W telewizji pojawiają się komiczne reklamy mówiące, że: już nawet mysz nie posiada tyle wapnia ile ten wspaniały produkt przeznaczony wyłącznie dla twojego kota. Czy XXI wiek stał się wiekiem dominacji zwierząt nad ludźmi? Czy obecnie zwierzęta mają więcej praw niż ludzie?

W sierpniowym numerze „Nowe Życie” z roku 2001 Wojciech Drab napisał niezwykle interesujący artykuł dotyczący podobieństw i różnic między ludźmi i zwierzętami.2 Prawdą jest, że zostaliśmy tak samo jak i zwierzęta stworzeni przez Boga, lecz my na Jego obraz i podobieństwo. Nas różni od zwierząt możliwość używania rozumu w przeciwieństwie do nich. Bardzo spodobał mi się przykład podany przez Wojciecha Draba odnośnie tej problematyki:

„...Jeśli zaś mówimy o mądrości i inteligencji zwierząt, to mamy na myśli tylko i wyłącznie ich wspaniały instynkt, który został wykształcony przez pokolenia i który kieruje zachowaniem zwierząt, nawet wtedy gdy nikt ich nie nauczy, co powinny robić. Jeżeli delfiny uważane za najbardziej inteligentne spośród zwierząt naprawdę są zdolne do logicznego myślenia, dlaczego nie korzystają ze swej mądrości w chwili, gdy rybacy chwytają je w zastawione sieci? Sieć pływa po powierzchni wody i jej górna płaszczyzna nie jest zamknięta. Delfin może w każdej chwili przeskoczyć ponad jej krawędzią, ale nie robi tego i ginie wraz z rybami, nie mogąc zaczerpnąć powietrza. Gdzie tu zatem logiczne myślenie?...”

Zwierzęta towarzyszyły człowiekowi od zarania dziejów i ludzie byli do nich przywiązani. Ale przywiązanie ludzkie też ma granice. W francuskojęzycznym kantonie Jura w Szwajcarii znanym z wielu terenów przeznaczonych do jazdy konnej już od dziesiątek lat istnieją domy starców dla koni wraz z restauracjami. Każdy może przyjść odwiedzić swojego konia, a następnie udać się z nim do kawiarni. Oczywiście wspomniane domy kosztują czasami drożej niż domy opieki społecznej dla ludzi.

W większości państw Zachodniej Europy pojawiły się również cmentarze dla zwierząt.3 Z biegiem czasu podobne miejsca zaczęły pojawiać się i w Polsce. Pierwszy cmentarz „tego typu” powstał w 1991 r. w Koniku Nowym niedaleko Halinowa pod Warszawą. Nosi on nazwę : Psi los. Właściciel cmentarza przesunął nawet święto zmarłych zwierząt na pierwszą niedzielę października. Pochowane tam są zarówno psy, koty, ale też i papużki, chomiki. Kolejnym cmentarzem jaki pojawił się w Polsce jest konkurencyjny cmentarz w Rybniku (Tutaj pogrzeb psa kosztuje tylko 50 — 70 zł, podczas gdy w Halinowie 200 — 250). Inne znajdują się w Łodzi, Bydgoszczy. Rozpatrywane są również plany w : Poznaniu, Szczecinie, Zielonej Górze, Katowicach. Ciekawostką może być również jedyny w Polsce i Europie cmentarz przeznaczony dla koni we wsi Kliczków niedaleko Bolesławca. 4

Przed laty Albert Einstein powiedział: « tylko dwie rzeczy nie mają kresu: Kosmos i ludzka głupota, przy Kosmosie nie jestem do końca przekonany ». I tak sobie myślę, że chyba coś z tego jest.

W napięciu czekam które państwo jako pierwsze wprowadzi przyzwolenie dla zwierząt na dokonywanie aborcji lub eutanazji (oczywiście za zgodą naturalnie psa, a nie jego właściciela).

Przypisy

1 Zob. Artykuł: Ein Hotel für Hunde w: 20 Minuten z: 7. 03. 2003 s. 8.

2 Zob. http://nowezycie.archdiecezja.wroc.pl/numery/782001/11.html

3 Dość ciekawy artykuł dotyczący cmentarzy dla zwierząt w Niemczech w połączeniu z licznymi fotografiami psich i kocich nagrobków można odnaleść pod tytułem: Ich werde Dich nie vergessen, Deine Mama, w: Freizeit Revue z dn. 7. 12. 2001 s. 21.

4 www.animal.pl/cmentarzewp.htm

 

 


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: godność zwierzęta myślenie instynkt ludzie hotel psy uczłowieczanie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W