Reskrypty ograniczające tajemnicę papieską w przypadkach wykorzystania seksualnego nieletnich są dowodem na silną wolę Kościoła uporania się z problemem
Spotkanie na szczycie na temat ochrony nieletnich, zwołane w lutym 2019 r. przez Franciszka w Watykanie, wydaje kolejne owoce — we wtorek 17 grudnia została ogłoszona ważna decyzja — nie jest ryzykowne nazwanie jej historyczną — w odniesieniu do tajemnicy papieskiej. Papież zdecydował bowiem, na mocy reskryptu, znieść ją w przypadkach wykorzystywania seksualnego nieletnich, gwałtu i pornografii dziecięcej.
Oznacza to, że skargi, zeznania świadków i dokumenty procesowe dotyczące przypadków nadużyć seksualnych, przechowywane w archiwach dykasterii watykańskich, a także te, które znajdują się w archiwach diecezji i do tej pory były objęte tajemnicą papieską, będą mogły być przekazywane prokuratorom, którzy prowadzą postępowania w swoich krajach i którzy o nie poproszą. Znak otwarcia, gotowości, przejrzystości, współpracy z władzami świeckimi.
W przypadku dykasterii watykańskich przekazanie dokumentów nastąpi po złożeniu wniosku o międzynarodową pomoc prawną, zgodnie ze zwyczajem w zakresie relacji między państwami. Inna procedura będzie stosowana w przypadku próśb o dokumentację przechowywaną w archiwach kurii diecezjalnych — prokuratorzy w swoich krajach zwracać się będą bezpośrednio do biskupów. W dalszym ciągu pozostają w mocy szczególne regulacje, które mogą być przewidziane w umowach lub konkordatach między Kościołami i państwem.
Oczywista jest donośność decyzji Papieża Franciszka, która wiąże się z motu proprio «Vos estis lux mundi», opublikowanym w maju 2019 r. — dobro dzieci i młodzieży musi być zawsze ważniejsze od ochrony jakiejkolwiek tajemnicy, choćby nawet «papieskiej». Reskrypt oczywiście nie narusza w żaden sposób pieczęci sakramentalnej, czyli tajemnicy spowiedzi, która jest czymś zupełnie innym niż tajemnica papieska, obejmująca akta i zeznania świadków. Nie znaczy to też, że dokumenty procesowe mają stać się ogólnodostępne, a więc przeznaczone do rozpowszechniania. Poufność w odniesieniu do ofiar i świadków musi być zawsze zachowana. Teraz jednak dokumentacja będzie musiała zostać udostępniona władzom świeckim, prowadzącym dochodzenie w sprawach już objętych postępowaniem kanonicznym.
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano (1/2020) and Polish Bishops Conference