Diabeł zna łacinę

Nowy rytuał egzorcyzmów

Nowy rytuał egzorcyzmów

Rośnie podobno zapotrzebowanie na egzorcystów, Kościół tymczasem zachęca ich do większej ostrożności, często bowiem to, co wydaje się opętaniem, jest chorobą psychiczną. Wygląda na to, że ludzkość dzieli się w tej chwili na tych, którym wystarczy psychiatra, oraz tych, którym pomóc może już tylko egzorcysta. W każdym razie nowy rytuał egzorcyzmów, ogłoszony w Watykanie 26 stycznia, stał się okazją do cokolwiek niezdrowego zainteresowania tym problemem. Dobrze więc zrobił przedstawiający go dziennikarzom kardynał Jorge Arturo Medina Estevez, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Sakramentów, przypominając, że tradycja "wypędzania Złego" sięga samego Jezusa. Mówi o tym wyraźnie nowy Katechizm Kościoła katolickiego w poświęconym egzorcyzmom punkcie 1673: "Gdy Kościół publicznie i na mocy swojej władzy prosi w imię Jezusa Chrystusa, by jakaś osoba lub przedmiot były strzeżone od napaści Złego i wolne od jego panowania, mówimy o egzorcyzmach. Praktykował je Jezus, a Kościół od Niego przyjmuje władzę i obowiązek wypowiadania egzorcyzmów". Już w katechizmie zwracano też uwagę, że "czym innym jest choroba, zwłaszcza psychiczna, której leczenie wymaga wiedzy medycznej" i zalecano, by "przed podjęciem egzorcyzmów upewnić się, że istotnie chodzi o obecność Złego, a nie o chorobę". Zalecenie to w bardziej rozwiniętej formie znajdujemy w nowym dokumencie. Egzorcysta musi wykazać "maksymalną ostrożność i roztropność" i ocenić, "czy osoba, która twierdzi, że dręczy ją demon, naprawdę jest opętana". Jak uważa kardynał Medina Estevez, przypadków prawdziwego opętania jest znacznie mniej niż się przypuszcza, szatan bowiem wpływa dziś na człowieka innymi sposobami, nakłaniając go na przykład do idolatrii pieniędzy, władzy czy seksu, a przede wszystkim robiąc wszystko, aby ludzie mieli przekonanie, że świat stoi na kłamstwie i fałszu.

Egzorcysta winien mieć "moralną pewność", że ma do czynienia z osobą będącą w mocy szatana. Jeśli pewności tej nie ma, nie może przystąpić do egzorcyzmów. Wskazane jest, by w przypadkach budzących wątpliwość, zasięgnął opinii lekarza (pod warunkiem, że będzie to lekarz "posiadający zmysł rzeczywistości duchowej", podkreśla dokument). Obowiązuje nadal zasada, zawarta w poprzednim regulaminie z roku 1614 i potwierdzona w 1952, gdy podjęto się jego modyfikacji, że egzorcystą może być wyłącznie kapłan i tylko wtedy, gdy uzyska na to wyraźną zgodę biskupa diecezjalnego (oczywiście biskup ma prawo wypowiadać egzorcyzmy, a więc także i papież ). Świeccy biorący udział w egzorcyzmach nie mogą powtarzać za kapłanem żadnej z formuł czy modlitw. Najlepiej egzorcyzmy odprawiać w kościele, bez niepotrzebnych świadków; w żadnym wypadku nie wolno obrzędu utrwalać "przy pomocy środków społecznego przekazu" ani opowiadać o nim osobom trzecim.

W sumie zmiany w stosunku do tekstu, który obowiązywał przez blisko cztery stulecia, są niewielkie. Nowy rytuał, nad którym pracowano dziesięć lat, jest "może bardziej oszczędny w przymiotnikach, bardziej elastyczny, pozostawia większą swobodę egzorcyście", powiedział prefekt watykańskiej kongregacji w czasie konferencji prasowej. Uprzedzając pytania dziennikarzy chilijski purpurat zastrzegł się, że "skoro tajemnice zła spowite są w ciemnościach, nie wszystko może tu być jasne" i nie na wszystkie znajdzie się odpowiedź. To, co powiedział, tak w swym dłuższym wstępie, jak i potem, było niesłychanie ciekawe i chciałoby się powiedzieć oświecające. Nawet w najcięższych przypadkach diabeł nie zniewala woli człowieka, a choć walka z nim trwać będzie do końca świata, nie do niego należeć będzie zwycięstwo. Egzorcyzmy są ważną, ale nie jedyną formą walki ze Złym. Składają się zaś na nie przede wszystkim modlitwy, które z troski o własną duszę i dusze swoich najbliższych może odmawiać każdy z nas.

W najbliższej przyszłości episkopaty poszczególnych krajów muszą zająć się przekładem dokumentu na języki narodowe. Na razie istnieje tylko oficjalna wersja łacińska. Kard. Medina Estevez jest jednak przekonany, że można jej używać od zaraz: kto jak kto, ale diabeł zna łacinę.

opr. ab/ab

---
Copyright © by Tygodnik Powszechny

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao