Bibliografie papieskie

Ośrodek Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II wydał kolejny tom pracy "Jan Paweł II. Bibliografia polska"

 

BIBLIOGRAFIE PAPIESKIE

Jan Paweł II. Bibliografia polska 1987-1989

Pod koniec ubiegłego roku Ośrodek Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie wydał kolejny tom pracy "Jan Paweł II. Bibliografia polska" autorstwa pań Zofii Wilińskiej i Danuty Gułajewskiej1, w hołdzie Papieżowi w 40-lecie sakry biskupiej i 20-lecie pontyfikatu. Czwarty już z kolei tom bibliografii, będący chronologiczną i merytoryczną kontynuacją poprzednich, obejmuje trzy lata pontyfikatu (od 1987 do 1989 roku) i jest objętościowo najobszerniejszy. Okres, którego dotyczy zaznaczył się bowiem szczególną obfitością publikacji w Polsce. Złożyły się na to dwa niezwykle ważne dla naszego narodu wydarzenia: trzecia pielgrzymka Ojca Świętego do Ojczyzny połączona z Drugim Krajowym Kongresem Eucharystycznym oraz jubileusz dziesięciolecia pontyfikatu Papieża-Polaka. Szeroki oddźwięk znalazła także wydana z okazji Roku Maryjnego encyklika Redemptoris Mater. Ważną kartę krajowej publicystyki zapisał także społeczny odbiór encykliki Sollicitudo rei socialis, jak również posynodalnej adhortacji apostolskiej Christifideles laici. Ponadto wiele uwagi poświęcono podróżom apostolskim Jana Pawła II, jego działalności na rzecz ekumenizmu i pokoju w świecie.

Bibliografia rejestruje wszelkie dokumenty i wypowiedzi Następcy św. Piotra oraz publikacje dotyczące Jana Pawła II, które zostały opublikowane w oficjalnym obiegu wydawniczym na terenie Polski, bez względu na język w jakim się ukazały. Nie obejmuje natomiast wydawnictw podziemnych, tzw. drugiego obiegu. Zainteresowanych fenomenem obecności wątku papieskiego w podziemnym ruchu wydawniczym w Polsce, odsyłamy do bibliografii Jan Paweł II poza cenzurą PRL, autorstwa Anny Sitarskiej i Stefanii Skwirowskiej, wydanej przez Ośrodek w 1996 roku2.

Bibliografia nie rejestruje poloników zagranicznych. Spośród publikacji wydanych poza granicami kraju uwzględnione zostały jedynie te, których recenzje ukazały się w Polsce.

Podobnie jak wcześniejsze tomy, również i czwarty obejmuje druki zwarte, wydawnictwa seryjne i zbiorowe, artykuły z czasopism oraz kalendarze, odbitki, nadbitki itd. Pomija natomiast prasę codzienną.

Bibliografia dzieli się na dwie części: podmiotową, w której zarejestrowano wszelkie dokumenty i wypowiedzi Karola Wojtyły - Jana Pawła II oraz przedmiotową, obejmującą piśmiennictwo o nim, o pracach jego autorstwa, powstałych z jego inspiracji lub pod wpływem jego nauczania.

Starając się o kompletność części podmiotowej, autorki uwzględniły nawet drobne fragmenty tej samej wypowiedzi Jana Pawła II, które znalazły się w rozmaitych czasopismach, łącząc je w jeden opis.

W części przedmiotowej pominięto drobne informacje kronikarskie oraz fragmentaryczne odwoływania się autorów do nauczania papieskiego. Dla ukazania możliwie pełnego obrazu piśmiennictwa w tej części bibliografii uwzględniono również materiały napisane z pozycji antykościelnych.

Wszystkie opisy bibliograficzne sporządzono na podstawie autopsji tekstów, a nie ograniczając się jedynie do dostępnych w kraju bibliografii, jak np. "Bibliografii Zawartości Czasopism" czy "Przewodnika Bibliograficznego" z seriami uzupełniającymi.

Wzorem tomów poprzednich, opracowano indeks krzyżowy, autorsko-przedmiotowy (s. 591-671). Wprowadzono do niego jako hasło tytuły prac Karola Wojtyły, a także hasło "Cenzura PRL", skupiające pozycje, w których nastąpiła ingerencja cenzury państwowej.

Zamieszczono również wykaz cytowanych tytułów 204 czasopism i innych wydawnictw ciągłych oraz ich skrótów.

Podstawą wydania omawianej pracy jest komputerowa baza danych, przygotowana w programie MAK. Bezpłatną licencję na użytkowanie pakietu oprogramowania Ośrodek uzyskał dzięki uprzejmości Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Bibliografia esperancka

Ostatnio ukazał się również trzeci tom "Bibliografii esperanckiej"3 w opracowaniu Krystyny Macińskiej, obejmujący lata 1992-1996, z podziałem na bibliografię podmiotową i przedmiotową. Zbierając materiały do trzeciego tomiku bibliografii, przejrzano 65 tytułów czasopism esperanckich z 24 krajów, w tym głównie z Europy (56 tytułów), jak również z Afryki, Australii, Azji i Ameryki Łacińskiej. Zarejestrowane w bibliografii pozycje znalazły się w 31 tytułach. Autorka dotarła do nich po kwerendzie m.in. w prywatnych zbiorach w Skoczowie oraz w bibliotece KUL-u, bibliotekach Budapesztu i Wiednia.

W całości pracy zastosowano układ chronologiczny, a w obrębie poszczególnych lat układ alfabetyczny. Korzystanie z bibliografii ułatwia indeks autorsko-przedmiotowy.

Obie bibliografie wydrukowało Michalineum i można je nabyć w księgarniach katolickich w kraju.

W najbliższej przyszłości Ośrodek zamierza udostępnić ich zawartość poprzez internet:

(www.Ośrodek.Dokumentacji@jp2f.opoka.org.pl).

1.Druk Michalineum, ss. 671. Poprzednie tomy: Gramatowski W., Wilińska Z.: Karol Wojtyła w świetle publikacji. Bibliografia. Rzym, Libreria Editrice Vaticana 1980, ss. 280.
Gramatowski W., Wilińska Z.: Jan Paweł I.I.B. Bibliografia polska 1978-1983. Rzym 1987, ss. 557.
Gramatowski W., Wilińska Z., Gułajewska D.: Jan Paweł I.I.B. Bibliografia polska 1984-1986. Rzym 1991, ss. 336.

2. Rzym 1996, ss. 528

3. Druk Michalineum, ss. 56.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama