Zarys wiary: Wspólnota życia - Małżeństwo

Kwestia z "Zarysu wiary", katechizmu wydanego przez Związek Katechetów Niemieckich w 1980 r.

Zarys wiary: Wspólnota życia - Małżeństwo

Zarys wiary - katechizm


WSPÓLNOTA ŻYCIA - MAŁŻEŃSTWO

Małżeństwo jest związkiem zawartym na całe życie. Powinno ono zapewnić miłości dwojga ludzi ochronę i trwałość, a dzieciom - będącym owocem tej miłości - bezpieczeństwo. Społeczeństwo i państwo są żywotnie zainteresowane małżeństwem i rodziną. Chronią ją i wspierają.

Już w najdawniejszych czasach ludzie oddawali związek mężczyzny i kobiety pod specjalną opiekę bogów. W Starym Testamencie małżeństwo jest obrazem związku, który zawarł Bóg ze swoim ludem. Nowy Testament przyrównuje do małżeństwa związek Chrystusa z Jego Kościołem. Małżeństwo zawierane przez chrześcijan jest sakramentem, to znaczy znakiem, przez który sam Jezus Chrystus jest obecny w miłości obojga partnerów.

Czy są to powody, dla których według nauki i praktyki Kościoła katolickiego małżeństwo jest nierozerwalne? Czy małżeństwo zawierane przez chrześcijan jest mniej narażone na niebezpieczeństwa, niż małżeństwo niechrześcijańskie? Jeśli prawo świeckie dopuszcza rozwody, jakie wynikają stąd następstwa dla życia katolików?

Monogamia (grec. = jednożeństwo): Ustawowa forma małżeństwa u wszystkich ludów wyznających religię chrześcijańską. Inne religie (np. islam) zezwalają mężczyźnie na posiadanie kilku żon (poligamia).


opr. mg/lb

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao