To, co młodzież sądzi o rzeczywistości

Fragmenty książki "Fundamenty wiary"

To, co młodzież sądzi o rzeczywistości

Josh McDowell

Fundamenty wiary

ISBN: 83-7030-493-1

wyd.: 2007 Księgarnia św. Jacka



To, co młodzież sądzi o rzeczywistości

Współcześni młodzi ludzie nie tylko w zniekształcony sposób pojmują Boga i mają wypaczone poglądy na temat prawdy, ale również stali się bardzo pragmatyczni: chcą tego, co realne, istotne… "i to natychmiast".

Jak wspomnieliśmy wcześniej, młodzież wysoko ceni sobie sprawy duchowe i głębokie więzi z innymi. Problem jednakże leży w panującym wśród większości młodych przekonaniu, że to, co jest prawdziwe i istotne - działa natychmiast. Tak jak motto Hugo Hefnera "jeśli czujesz, że to dobre, zrób to" charakteryzowało lata sześćdziesiąte, tak dzisiejsza kultura propaguje hasło: "jeśli coś działa, jest dobre dla ciebie". Według badań Barna, 72% amerykańskich nastolatków uważa, że "można odróżnić to, co jest moralnie/etycznie dobre dla ciebie dzięki temu, czy to działa w twoim życiu, czy też nie"16. W Polsce 26,5% nastolatków zgadza się z tym twierdzeniem, a kolejne 47,8% nie ma pewności, że jest ono nieprawdziwe17.

W konsekwencji młodzież nie ma potrzeby rozmawiania o takich abstrakcyjnych pojęciach jak absolutna prawda Słowa Bożego. Nie widzą dostatecznego powodu, by zmagać się z tym, co sądzą o Chrystusie i dlaczego. "Po co?" - powiedzieliby najprawdopodobniej. - "Jak długo mi to pasuje, tak długo będę to robił". Ich tok rozumowania prowadzi do wniosku: "Nie zanudzaj mnie swoimi regułami, wartościami czy systemami przekonań i nie mów mi, co mam myśleć. Sam dojdę do tego, co jest dla mnie dobre w dzisiejszym świecie".

Skoro tak wygląda sytuacja, nasze dzieci muszą widzieć w nas żywe przykłady mądrości i praktyczności życia zbudowanego na biblijnych zasadach dobra i zła. Koniec końców, istnieje wielka różnica między tym, co wydaje się dobre w chwili obecnej, a tym, co jest dobre w ogóle. Na przykład: jeśli ściąganie na egzaminie oznaczałoby dla naszych młodych różnicę między zdać, a nie zdać - czy byłoby wtedy w porządku, ponieważ przynosi korzyść w danej chwili? A jeśli kradzież mogłaby uczynić życie prostszym lub lepszym - czy powiedzieliby, że dobrze jest kraść? Jeśli okłamanie przyjaciela mogłoby zapobiec wielkiej awanturze - czy uznaliby, że lepiej jest kłamać? Dla wielu naszych nastolatków odpowiedź na podobne pytania jest jasna: "Jeśli coś działa, tj. jeśli konkretne działanie opłaca mi się w danej chwili, to jest ono właściwe". Dzieje się tak dlatego, iż wielu z nich, a także wielu dorosłych, przyjęło pewien kulturowy sposób myślenia, który mówi, że tworzymy własne życie niezależnie od Bożych absolutnych standardów dobra i zła.

Jednakże czy taka postawa jest dobra, czy rzeczywiście się opłaca? Na dłuższą metę - nie, ponieważ w naszym przyczynowo-skutkowym świecie stworzonym przez Boga, właśnie Jego absolutne drogi są tym, co ma nam służyć, co ma "zadziałać" w naszym życiu. To właśnie Jego drogi chronią nas od krzywdy, zapewniają bezpieczeństwo i błogosławieństwo. Jeśli spoglądasz na świat oczyma wiary ugruntowanej na prawdzie Słowa Bożego (a niestety wielu dorosłych chrześcijan tego nie umie), powiesz: "Jeśli dane postępowanie jest właściwe, zadziała, bo Bóg jest "źródłem życia, światłem, dzięki, któremu widzimy" (Ps 36, 10)".

Dorośli, którzy mają dojrzałą wiarę zbudowaną na fundamencie Słowa Bożego, wiedzą, że w tym uporządkowanym świecie stworzonym przez Boga, Jego sposoby "działają" lepiej niż intuicyjny pragmatyzm. Kiedy staramy się ukształtować naszą własną wersję rzeczywistości - a tym samym żyć obok Bożego planu dla nas - ostatecznie doświadczymy negatywnych skutków tego.

Wielu nastolatkom brakuje tej dojrzałości, doświadczenia i światopoglądu opartego na Biblii, a obserwowane przez nich zachowania wielu dorosłych doprowadziły ich do wypaczonych wierzeń o rzeczywistości. Pragmatyczna zasada młodych: "to, co działa (opłaca się) teraz, jest teraz właściwe" doprowadzi ich ostatecznie do samodestrukcji.

16 Barna, Nastolatki Trzeciego Tysiąclecia, 1999, s. 44.

17 "Opinia", s. 30.

opr. aw/aw



« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama