Fragmenty książki "Fundamenty wiary"
ISBN: 83-7030-493-1
wyd.: 2007 Księgarnia św. Jacka
Laura czuje się odrzucona nie tylko z powodu swoich poglądów, które są nie do zaakceptowania przez rodziców i swoich zachowań z przeszłości, ale także dlatego, że nie jest jak jej siostra, Sylwia. Czuje, że jest porównywana ze swoją siostrą i że zawsze wypada blado na jej tle.
Rodzina Johnsonów zapomina o tym, że Laura nie jest Sylwią. I nigdy nią nie będzie, ponieważ ona jest Laurą - jedyną w swoim rodzaju, jak już powiedzieliśmy. Bóg stworzył każdego z nas niepowtarzalnym, i Laura nie jest tu wyjątkiem. Najprawdopodobniej rodzice Laury nie odkryli tego, kim jest - oryginalnym dzieckiem Boga - a w konsekwencji nie wychowywali jej według "prawideł jej drogi" (Prz 22, 6).
Mimo iż rodzice instynktownie wiedzą, że każde ich dziecko jest inne, często popełniają błąd wychowywania i dyscyplinowania wszystkich dzieci w ten sam sposób. Być może spowodowane jest to tymi samymi oczekiwaniami wobec nich wszystkich. Zgadzam się, że rodziny potrzebują wzorów, według których mają funkcjonować, ale nie ma standardowego sposobu, jak traktować dzieci - ponieważ każde z nich reaguje inaczej na to, jak jest traktowane. Tak naprawdę, "standardowe" wychowywanie i dyscyplina jest jednym z najlepszych sposobów, by stracić kontakt z młodymi ludźmi.
Jako wychowawca łatwo zauważysz, że różne dzieci reagują inaczej. Potraktuj jako przykład próbę posadzenia na spotkaniu grupy łobuzów. Niektórzy zareagują od razu, bez większych problemów: "Dobra, usiądźmy już". Inni potrzebują młotka, by ich uciszyć. Jako rodzic nie mogłem zdyscyplinować córki, Kelly, w taki sam sposób, w jaki wymogłem właściwe zachowanie od mojego syna, Seana. Dlaczego? Ponieważ Bóg stworzył każdego z nich niepowtarzalnymi. I jeśli nie zrozumiemy cech charakterystycznych swoich dzieci, trudniej nam będzie nawiązać z nimi bliską relację.
opr. aw/aw