Kronika Stolicy Apostolskiej IX-X 1998

Wydarzenia związane ze Stolicą Apostolską w okresie 21.09-24.10.1998

  • 21 IX — «Jacy chrześcijanie w roku 2000» — pod takim hasłem w Paderborn w Niemczech rozpoczął się kilkudniowy kongres europejski poświęcony młodzieży, zorganizowany przez Papieską Radę ds. Świeckich. W przesłaniu, które do uczestników spotkania skierował w imieniu Ojca Świętego Sekretarz Stanu kard. Angelo Sodano, czytamy, że Kościół pokłada wielką nadzieję w młodych, a Światowe Dni Młodzieży z udziałem Jana Pawła II są tego wyraźnym znakiem.
  • 23 IX — Audiencja generalna. W spotkaniu z Ojcem Świętym uczestniczyło ponad 5 tys. Polaków.
  • 24 IX — Jan Paweł II przyjął w Castel Gandolfo uczestników kapituły generalnej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W przemówieniu wyraził im wdzięczność za działalność ewangelizacyjną na terenach misyjnych oraz podkreślił, jak wielkie znaczenie ma życie wewnętrzne i osobista świętość każdego kapłana i zakonnika dla głoszenia Dobrej Nowiny W Watykanie podpisana została umowa pomiędzy Stolicą Apostolską i Republiką Kazachstanu, regulująca status prawny Kościoła katolickiego i jego instytucji w tym kraju.
  • 25 IX — Podczas audiencji dla 45 uczestników kapituły generalnej księży skalabrynianów Ojciec Święty mówił o cierpieniu i dramatach imigrantów, którzy musieli opuścić swoje kraje na skutek wojen, konfliktów etnicznych, braku środków do życia. Te dramatyczne sytuacje — podkreślił Papież — nakazują całemu zgromadzeniu wzmóc pracę charytatywną i formacyjną oraz działalność misyjną W pałacu apostolskim w Castel Gandolfo Jan Paweł II spotkał się z grupą sióstr z żeńskiej gałęzi Zakonu Cystersów. W przemówieniu ukazał m.in. wkład kobiet w dzieło ewangelizacji i życie społeczeństwa Sekretarz Stanu kard. Angelo Sodano przesłał w imieniu Papieża telegramy kondolencyjne do arcybiskupów Santo Domingo, kard. Lopeza Rodrigueza, i Puerto Rico, kard. Aponte Martineza. Mieszkańcy tych dwóch wysp karaibskich najbardziej ucierpieli na skutek huraganu Georges. W telegramie Sekretarz Stanu napisał m.in., że Ojciec Święty modli się za dusze zmarłych oraz za rodziny pogrążone w żałobie.
  • 26 IX — Rano Papież koncelebrował Mszę św. z biskupami Madagaskaru, przybyłymi z wizytą ad limina. W przemówieniu do nich skierowanym podkreślił przede wszystkim znaczenie właściwej formacji kandydatów do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Zwrócił też uwagę na potrzebę bardzo starannego rozeznawania powołań, przypominając, że zgromadzenia zakonne, które nie mają domów na Madagaskarze, nie powinny szukać tam powołań bez zezwolenia miejscowych ordynariuszów. Inne tematy poruszone przez Papieża to aktywny udział świeckich w misji Kościoła, duszpasterstwo rodzin i działalność społeczna Kościoła na polu szkolnictwa i ochrony zdrowia, obrona sprawiedliwości i ekumenizm Audiencja dla uczestników kapituły generalnej Instytutu Miłosierdzia (rosminianie). W wygłoszonym z tej okazji przemówieniu Papież nawiązał do postaci założyciela tego zgromadzenia zakonnego, Antonio Rosminiego, znanego filozofa i teologa W Bazylice Watykańskiej Sekretarz Stanu kard. Angelo Sodano udzielił sakry biskupiej o. Giuseppe Pittau SJ, którego Jan Paweł II mianował sekretarzem Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Wcześniej arcybiskup nominat oraz jego krewni i przyjaciele zostali przyjęci na audiencji prywatnej przez Ojca Świętego w Castel Gandolfo. W przemówieniu Papież omówił działalność naukową o. Pittau na uniwersytecie Sofia w Tokyo, w Papieskiej Akademii Nauk i Papieskiej Akademii Nauk Społecznych w Watykanie oraz na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie W związku z katastrofą lotniczą w pobliżu Melilli, hiszpańskiej enklawy w Maroku, Sekretarz Stanu kard. Angelo Sodano przesłał w imieniu Papieża telegram kondolencyjny do bpa Antoniego Dorado Soto, zapewniając go o modlitwie Jana Pawła II za zmarłych oraz wszystkich pogrążonych w żałobie.
  • 27 IX — «Anioł Pański» z Papieżem. Po polsku Ojciec Święty powiedział: «Są tu Polacy z Polski i z emigracji: organizatorzy, prelegenci i uczestnicy III Sympozjum Biografistyki Polonijnej, zorganizowanego na Angelicum i w placówce PAN; grupy parafialne z Gdańska, Łękawicy, Sieradza, Warszawy; młodzież i dzieci z Krakowa, Dębna Lubuskiego, Szczecina, a także sztafeta młodych z Wadowic; harcerze z Polski, Anglii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Ukrainy (razem ponad 350 osób); również chór Ave z parafii św. Klemensa z Ustronia» Jan Paweł II przyjął na audiencji włoskich lotników, członków załóg helikopterów, którymi podróżuje na terenie Włoch. Papież podziękował lotnikom za odpowiedzialną i trudną pracę, a niektórym z nich wręczył specjalne odznaczenia.
  • 28 IX — Ojciec Święty przyjął grupę ok. 50 specjalistów w dziedzinie egzegezy biblijnej oraz komunikacji społecznej, uczestniczących w międzynarodowej konferencji na temat «Język biblijny a współczesna komunikacja społeczna». Byli wśród nich m.in. dyrektor generalny włoskiej telewizji państwowej Roberto Zaccaria oraz znany reżyser Franco Zeffirelli. Konferencja została zorganizowana przez spółkę «Lux Vide», która jest producentem serii filmów telewizyjnych o wielkich postaciach biblijnych: Abrahamie, Jakubie, Józefie, Mojżeszu, Dawidzie, Salomonie i Jeremiaszu. W swoim przemówieniu Papież podkreślił, że «spotkanie Bożego Objawienia z nowoczesnymi środkami społecznego przekazu, jeśli towarzyszy mu szacunek dla prawdy zawartej w Biblii oraz poprawne wykorzystanie środków technicznych, przynosi bardzo pozytywne rezultaty». Środki te bowiem «otwierają nowe możliwości skutecznego przybliżania wiernym słowa Bożego, objawionego dla zbawienia wszystkich ludzi» Wieczorem Ojciec Święty zakończył letni pobyt w Castel Gandolfo i przybył do Rzymu O godz. 18 w Bazylice Watykańskiej Sekretarz Stanu kard. Angelo Sodano odprawił Mszę św. za dusze papieży Pawła VI i Jana Pawła I w 20. rocznicę ich śmierci.
  • 29 IX — Podczas audiencji dla katolickich patriarchów wschodnich Jan Paweł II podkreślił zadania ich Kościołów w dziele umacniania jedności wszystkich chrześcijan, w szczególności z braćmi prawosławnymi.
  • 30 IX — Audiencja generalna. Z Polski przybyło ok. 3 tys. pielgrzymów, w tym kilkuset harcerzy.
  • 1 X — W przemówieniu skierowanym do ok. 50 uczestników sesji plenarnej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, przyjętych na audiencji wraz z prefektem tej dykasterii kard. Achille Silvestrinim, Papież wyraził pełną solidarność Stolicy Apostolskiej z katolickimi Kościołami obrządków wschodnich, które zmagają się z różnego rodzaju trudnościami (odbudowa życia kościelnego po okresie prześladowań przez reżimy komunistyczne, napięcia w relacjach z innymi społecznościami religijnymi, emigracja wiernych) oraz przypomniał o szczególnej roli Kościołów Wschodnich jako pomostu między katolicyzmem a prawosławiem Ojciec Święty przyjął na audiencji uczestniczki I Międzynarodowego Sympozjum Sióstr Zakonnych pracujących w lecznictwie, zorganizowanego przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Zwracając się do nich, podkreślił doniosłość posługi świadczonej osobom chorym i cierpiącym.
  • 2 X — Rano Papież koncelebrował Mszę św. z amerykańskimi biskupami ze stanów Kalifornia, Newada i Hawaje, na zakończenie ich wizyty ad limina. Nawiązując do 30. rocznicy ogłoszenia encykliki Humanae vitae oraz do wprowadzonego przed 25 laty prawa legalizującego aborcję w Stanach Zjednoczonych, Jan Paweł II wezwał biskupów do wzmożenia wysiłków na rzecz obrony życia ludzkiego od jego poczęcia do naturalnej śmierci. W obliczu «zbrodni aborcji» oraz kampanii na rzecz legalizacji tzw. «wspomaganego samobójstwa» i eutanazji, Papież wezwał biskupów do «tworzenia jak najszerszego ruchu ekumenicznego i międzyreligijnego w obronie kultury życia i kultury miłości». Ze szczególnym apelem zwrócił się do katolików mających wpływ na kształtowanie prawa, aby odważnie bronili życia, pamiętając, że w ten sposób bronią także istotnych wartości, na których oparte jest amerykańskie społeczeństwo O godz. 15.30 Jan Paweł II opuścił Watykan i udał się na lotnisko Fiumicino, z którego odleciał do Chorwacji, rozpoczynając 84. podróż zagraniczną swojego pontyfikatu.
  • 4 X — Późnym wieczorem Ojciec Święty samolotem chorwackich linii lotniczych powrócił do Rzymu.
  • 6 X — Jan Paweł II spotkał się z uczestnikami kapituły generalnej Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (księża pallotyni). W wygłoszonym do nich przemówieniu uwypuklił zadania ewangelizacyjne zgromadzenia w perspektywie trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa i w kontekście głównego tematu obrad: «Wierni przyszłości».
  • 7 X — Audiencja generalna. W spotkaniu Ojca Świętego z pielgrzymami na placu św. Piotra wzięło udział ok. 2 500 Polaków.
  • 9 X — W przemówieniu do biskupów amerykańskich z diecezji północnowschodnich, przyjętych na audiencji na zakończenie wizyty ad limina, Papież poruszył niektóre aspekty posoborowej odnowy liturgicznej, wyrażając ubolewanie z powodu pewnych «nieporozumień, nadużyć, skrajności, a nawet gorszących nieprawidłowości». Przypomniał, że kapłani winni skrupulatnie przestrzegać przepisów liturgicznych, «są bowiem sługami liturgii, a nie jej wynalazcami ani twórcami», oraz właściwie rozumieć soborowy postulat «pełnego, świadomego i aktywnego» udziału wiernych świeckich w liturgii: «Pełne uczestnictwo — powiedział Papież — nie znaczy, że każdy może robić wszystko, to bowiem prowadziłoby do klerykalizacji świeckich i do laicyzacji duchowieństwa. (...) Udział aktywny nie wyklucza milczenia, skupienia i słuchania. (...) Udział świadomy nie oznacza, że w liturgii należy zawsze dążyć do otwartego i bezpośredniego wyrażania wszystkiego, co jest w niej zawarte pośrednio, to bowiem prowadzi do wielomówstwa i banalizacji kultu» Papież przyjął na audiencji nowego ambasadora Słowacji przy Stolicy Apostolskiej, którym został 47-letni Marián Servátka. W przemówieniu wyraził nadzieję, że nowy rząd słowacki, który po niedawnych wyborach ma zastąpić dotychczasowy rząd premiera Meciara, pójdzie dalej «drogą demokracji, wolności i postępu społecznego». Jan Paweł II przypomniał też swoje dwie podróże do Słowacji — w 1990 i 1995 r. — oraz długą historię relacji między Stolicą Apostolską a Kościołem słowackim Papież przyjął na audiencji uczestników IV międzynarodowego kongresu poświęconego problematyce migracji i uchodźców. W przemówieniu zachęcił parafie, stowarzyszenia charytatywne i ruchy kościelne do roztaczania opieki nad osobami zepchniętymi na margines społeczeństwa, opuszczonymi lub żyjącymi w nędzy Zwracając się do uczestniczek kapituły generalnej Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Kombonianek, Papież powiedział, że siostry zakonne powinny być świętymi, odważnymi i niestrudzonymi animatorkami misyjnymi w Kościele, patrzącymi z nadzieją w przyszłość Ojciec Święty skierował list do biskupa włoskiej diecezji La Spezia-Sarzana-Brugnato z okazji obchodzonego tam 600-lecia urodzin papieża Mikołaja V, pochodzącego z Ligurii. W liście Jan Paweł II nawiązał do Roku Świętego 1450, ogłoszonego przez Mikołaja V, i wskazał na jego związek z Wielkim Jubileuszem Roku 2000: «Podobnie jak wówczas, tak i dziś bardzo silna jest tęsknota za jednością, pragnienie prawdziwej odnowy religijnej, która ogarnie chrześcijan całego świata».
  • 10 X — Rano w Auli Pawła VI Ojciec Święty przyjął ok. 650 uczestników XX Światowego Kongresu Międzynarodowej Unii Chrześcijańskiej Dyrektorów Przedsiębiorstw (UNIAPAC), do których skierował krótkie przemówienie po francusku; powiedział w nim m.in., że «nie można traktować człowieka i jego pracy wyłącznie jako jednego z wielu elementów procesu produkcyjnego» oraz że troska o człowieka może iść w parze z rozwojem ekonomicznym Jan Paweł II przyjął ok. 500 członków Towarzystwa św. Wincentego a Paulo, zgromadzonych w Rzymie na krajowym kongresie. W przemówieniu wspomniał m.in. «wspaniałą postać świeckiego chrześcijanina, ojca rodziny i nauczyciela akademickiego» — bł. Fryderyka Ozanama, założyciela Towarzystwa, beatyfikowanego w ubiegłym roku podczas papieskiej wizyty w Paryżu Ojciec Święty przyjął na audiencji prywatnej premiera RP Jerzego Buzka z małżonką. Wieczorem w ambasadzie polskiej przy Stolicy Apostolskiej premier spotkał się z grupą księży pracujących w Rzymie. Byli również obecni kardynałowie Henryk Gulbinowicz i Franciszek Macharski, nowo mianowany prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej abp Zenon Grocholewski oraz drugi prefekt Domu Papieskiego bp Stanisław Dziwisz.
  • 11 X — Podczas Mszy św. sprawowanej na placu św. Piotra Jan Paweł II dokonał kanonizacji bł. Teresy Benedykty od Krzyża — s. Edyty Stein, która poniosła śmierć męczeńską w obozie zagłady w Oświęcimiu «Anioł Pański» z Papieżem Wieczorem w Auli Pawła VI odbył się koncert z okazji kanonizacji Edyty Stein i 20-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. W obecności Ojca Świętego wykonano m.in. Te Deum Krzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją kompozytora W Santiago de Chile zakończyło się pierwsze ogólnoamerykańskie spotkanie młodzieży, zorganizowane przez Papieską Radę ds. Świeckich oraz Konferencję Episkopatów Ameryki Łacińskiej. Za pośrednictwem swego wysłannika, Sekretarza Stanu kard. Angelo Sodano, Ojciec Święty skierował do młodzieży przesłanie, nagrane na wideokasecie, w którym nawiązał do drugiego roku przygotowań Wielkiego Jubileuszu, poświęconego Osobie Ducha Świętego. W kilkudniowym spotkaniu uczestniczyło ok. 300 tys. młodych.
  • 12 X — Papież przyjął na audiencji nowego ambasadora Chorwacji przy Stolicy Apostolskiej Marijana Šunjicia, który złożył listy uwierzytelniające. W przemówieniu Ojciec Święty podkreślił znaczenie swojej ostatniej podróży apostolskiej do tego kraju Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Jemenem, krajem o większości islamskiej, w którym katolicy stanowią 0,1% 13-milionowej ludności.
  • 13 X — Audiencja generalna. Na plac św. Piotra przybyło m.in. ok. 7 tys. Polaków Podczas programu telewizyjnego poświęconego 20-leciu pontyfikatu, nadanego wieczorem przez pierwszy kanał włoskiej telewizji RAI, Ojciec Święty połączył się telefonicznie ze studiem, aby osobiście podziękować dziennikarzom oraz licznym gościom (byli wśród nich m.in. kanclerz Helmut Kohl, król Hiszpanii Jan Karol, sekretarz generalny ONZ Kofi Annan) za «wszystko, co przygotowaliście i powiedzieliście z okazji tej rocznicy».
  • 15 X — Papież przyjął na audiencji dyrektora generalnego FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rolnictwa i Wyżywienia) Jacques’a Dioufa, który wręczył mu Międzynarodowy Medal FAO jako wyraz wdzięczności za stałe zainteresowanie Kościoła, wolontariatu katolickiego i samego Ojca Świętego działalnością organizacji międzynarodowych zaangażowanych w walkę z głodem i niedożywieniem. Jan Paweł II powiedział, że przyjmuje medal nie tylko we własnym imieniu, ale także wszystkich ludzi dobrej woli, którzy walczą z plagą głodu. Papież podziękował także FAO za wszystko, co uczyniła dla zwiększenia produkcji żywności na świecie Ojciec Święty spotkał się z 60 uczestnikami sesji plenarnej Kongregacji ds. Duchowieństwa, która obradowała na temat: «Kapłan: przewodnik wspólnoty, nauczyciel słowa i szafarz sakramentów w perspektywie nowej ewangelizacji». Jest to temat bardzo trafnie wybrany — stwierdził Papież w przemówieniu — zwłaszcza w obliczu mniej lub bardziej jawnych prób zniekształcenia całej struktury Kościoła, który z woli Chrystusa jest społecznością hierarchiczną W Sali Konsystorza Jan Paweł II przyjął kierownictwo amerykańskiej organizacji charytatywnej Rycerze Kolumba, która m.in. wspomaga materialnie działalność Następcy Piotra i Stolicy Apostolskiej. Papież podziękował gościom za «świadectwo wiary chrześcijańskiej, braterską solidarność i zaangażowanie w apostolat Kościoła» oraz wyraził im szczególną wdzięczność za sfinansowanie nowej siedziby stałego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku. Zachęcił ich też do wytrwałości w walce w obronie życia Podczas audiencji dla 2 000 lekarzy, zrzeszonych we Włoskim Stowarzyszeniu Chirurgii i zgromadzonych w Rzymie na 100. kongresie tej organizacji, Jan Paweł II wspomniał postać zmarłego niedawno prof. Francesco Crucittiego, który kilkakrotnie operował go w Poliklinice im. Agostino Gemelli. Kościół pragnie wspierać duchowo lekarzy wykonujących swoją pracę — powiedział Papież — ponieważ troska o każde ludzkie życie, zwłaszcza słabe i chore, jest fundamentalnym elementem jego misji, szczególnie niezbędnym dzisiaj, gdy coraz bardziej szerzy się kultura śmierci W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej została przedstawiona nowa, trzynasta encyklika Ojca Świętego Fides et ratio (Wiara i rozum).
  • 16 X — Na placu św. Piotra Jan Paweł II spotkał się z 20 tys. Polaków, którzy przybyli do Rzymu w narodowej pielgrzymce dziękczynnej z okazji dwudziestej rocznicy jego pontyfikatu. Redakcja polskiego wydania «L’Osservatore Romano» przygotowała dla nich wydanie specjalne pisma, zawierające ponad dwadzieścia kolorowych zdjęć zarówno archiwalnych, z pierwszych dni pontyfikatu, jak i najnowszych, dotychczas nie publikowanych, oraz artykuły i wypowiedzi różnych autorów.
  • 17 X — Papież spotkał się z biskupami ze środkowowschodnich stanów USA na zakończenie ich wizyty ad limina. W przemówieniu poświęconym właściwemu rozumieniu prawa kanonicznego podkreślił, że celem prawodawstwa kościelnego jest obrona i umacnianie wolności dzieci Bożych, a nie jej ograniczanie. W tym kontekście Jan Paweł II zwrócił szczególną uwagę na problematykę małżeńską. Biskupi winni zadbać, aby procesy kanoniczne w tych sprawach wyraźnie ukazywały dwa aspekty misji Kościoła: przede wszystkim ewangeliczną naukę o nierozerwalności małżeństwa, a z kolei autentyczną pasterską troskę o tych, którzy zwracają się do kościelnych trybunałów, aby określić swój status we wspólnocie Kościoła Przemawiając do członków kapituły generalnej zakonu bożogrobowców, Ojciec Święty stwierdził, że ich działalność apostolska i charytatywna wypływa z głębokiej wiary w Chrystusa, który został złożony w grobie i zmartwychwstał trzeciego dnia W południe w auli Pawła VI Jan Paweł II spotkał się z uczestnikami pierwszej białoruskiej pielgrzymki narodowej.
  • 18 X — O godz. 10 na placu św. Piotra Jan Paweł II przewodniczył uroczystej Eucharystii z okazji 20-lecia pontyfikatu i 40-lecia sakry biskupiej «Anioł Pański» z Papieżem.
  • 20 X — Papież złożył oficjalną wizytę prezydentowi Republiki Włoskiej Oscarowi Luigiemu Scalfaro w jego pałacu na Kwirynale. W przemówieniu Ojciec Święty podkreślił, że owocna współpraca między państwem włoskim i Kościołem powinna znaleźć wyraz m.in. w przygotowaniach do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 «Środki społecznego przekazu cenną pomocą dla tych, którzy szukają Ojca» — to temat XXXIII Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, który będzie obchodzony w 1999 r. O godz. 15.30 w Bazylice Watykańskiej abp Szczepan Wesoły przewodniczył Mszy św. za dusze śp. ks. infułata Franciszka Mączyńskiego — wieloletniego rektora Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie, zmarłego 17 października 1998 r. w wieku 98 lat. Koncelebrowało ponad 40 kapłanów, w tym także drugi prefekt Domu Papieskiego bp Stanisław Dziwisz.
  • 21 X — Audiencja generalna. Ojciec Święty, zwracając się do ok. 2 tys. rodaków, pozdrowił m.in. abpa Józefa Michalika.
  • 23 X — Przed południem Papież przyjął na audiencji ok. 200 parlamentarzystów z 24 krajów Europy, uczestniczących w Watykanie w drugim europejskim spotkaniu polityków i legislatorów, zorganizowanym przez Papieską Radę ds. Rodziny. Papieskie przemówienie było poświęcone przede wszystkim obronie praw rodziny, która «nie może być stawiana na tej samej płaszczyźnie co zwykłe ludzkie stowarzyszenia lub związki» Podczas audiencji dla nowego ambasadora Irlandii Eamona O’Tuathaila, który złożył listy uwierzytelniające, Jan Paweł II wyraził nadzieję, że osiągnięte na Wielkanoc porozumienie między katolikami a protestantami w Irlandii Północnej zostanie w pełni zrealizowane i położy ostatecznie kres przemocy w tym regionie Ojciec Święty spotkał się z przedstawicielami Stowarzyszenia Katolickich Wydawców i Dziennikarzy Belgii, którzy jak co roku przekazali mu pieniądze zebrane wśród katolików belgijskich na wsparcie działalności charytatywnej Kościoła. Dziękując ofiarodawcom za hojność, Ojciec Święty podkreślił, że jednym z celów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 ma być głębsze uświadomienie chrześcijanom potrzeby dzielenia się zasobami materialnymi z uboższymi ludźmi i narodami.
  • 24 X — Ojciec Święty przyjął na audiencji nowego ambasadora Francji Jeana Gueguinou, który złożył listy uwierzytelniające. Papieskie przemówienie poświęcone było m.in. takim problemom, jak świeckość państwa, prawa rodziny, szkoła katolicka, udział Francji w międzynarodowych wysiłkach na rzecz pokoju Na placu św. Piotra Jan Paweł II spotkał się z pielgrzymami przybyłymi z całych Włoch, reprezentującymi różne środowiska Kościoła. Byli wśród nich pracownicy chrześcijańskich poradni rodzinnych, uczestniczący w Rzymie w konferencji na temat adopcji międzynarodowych, nauczyciele i uczniowie rzymskich szkół, przybyli wraz z kard. Camillo Ruinim z okazji diecezjalnego dnia szkoły katolickiej, członkowie ruchu «Nasza Rodzina», zrzeszającego niepełnosprawnych i ich opiekunów, a także pielgrzymi z Ravenny, którzy przynieśli z sobą płaskorzeźbę «Greckiej Madonny» z okazji 900. rocznicy jej odnalezienia W kaplicy prywatnej Ojciec Święty koncelebrował Mszę św. z amerykańskimi biskupami z diecezji Boston i Hartford (była to ostatnia grupa biskupów z USA przybyłych z wizytą ad limina). W przemówieniu poruszył przede wszystkim kwestię obrony życia, stwierdzając, że «kontrast między wizją ewangeliczną a współczesną kulturą ujawnia się najwyraźniej w dramatycznym konflikcie między kulturą życia a kulturą śmierci» Jan Paweł II skierował telegram kondolencyjny do bpa Richarda Burke, ordynariusza diecezji Warri w Nigerii, gdzie 24 października eksplozja ropociągu spowodowała śmierć co najmniej 700 osób Z okazji drugiego kongresu zorganizowanego przez Międzynarodowy Instytut Badań nad Obliczem Chrystusa Ojciec Święty skierował przesłanie do kard. Fiorenzo Angeliniego, wyrażając nadzieję, że «kult i studium Świętego Oblicza przygotują ludzkie umysły do szczególnej refleksji nad Osobą Ojca, którą Kościół zamierza podjąć w przyszłym roku, przygotowując się do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000».
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama