Relacja z inauguracji TV Niepokalanów II
W niedzielę 12 sierpnia w Niepokalanowie uroczyście zainugurowano działalność stacji telewizyjnej Niepokalanów II. Mszy świętej w niepokalanowskiej bazylice przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp, a nowa stacja przeprowadziła bezpośrednią transmisję z tego wydarzenia.
Kardynał Glemp zachęcał twórców TV Niepokalanów II, by pomimo skromnych środków materialnych, jakimi dysponują, z odwagą kontynuowali misję odziedziczoną po św. Maksymilianie. Powtarzając słowa Jezusa: „Nie bój się, mała trzódko, gdyż spodobało się Ojcu waszemu dać wam królestwo” życzył im, aby „nie lękali się wielkiej rzeczy”. Wyraził również pragnienie, by program w odróżnieniu od propozycji innych stacji odpowiadał na potrzeby społeczeństwa, głosił prawdę i niósł Dobrą Nowinę. Inaugurację uświetnił występ chóru „Trzecia Godzina Dnia” z udziałem solistów: Natalii Niemen, Beaty Bednarz i Mate.O.
Historia katolickiej telewizji w Polsce sięga roku 1994, kiedy warszawska prowincja franciszkanów uzyskała prawo do naziemnego nadawania programu o profilu uniwersalnym. Emisję programu o charakterze typowo religijnym rozpoczęto w 1996 r., z biegiem czasu zasięg stacji stopniowo się zwiększał. W marcu 2001 roku rozpoczęła nadawanie Telewizja Puls, dla której programy produkuje spółka Telewizja Familijna. TV Puls formalnie cały czas jest Telewizją Niepokalanów, nadającą ofertę programową nazwaną „TV Puls”. Już w chwili, kiedy na antenie pojawił się nowy program telewizyjny, franciszkanie zapowiedzieli, że program zbliżony do dotychczasowej Telewizji Niepokalanów będzie kontynuowany w Telewizji Niepokalanów II jako religijny kanał tematyczny.
Jak wynika ze strategii działalności medialnej ojców franciszkanów, przedstawionej przez o. Jacka Suhaka, asystenta prowincjalnego ds. mediów, nowa stacja stanowić będzie dopełnienie oferty TV Puls. TV Niepokalanów II jest kanałem o charakterze ściśle religijnym, wychodzącym naprzeciw potrzebie formowania i pogłębiania wiary, wspólnej modlitwy, żywego uczestniczenia w życiu Kościoła powszechnego i lokalnego, odnajdywania przez wierzących swego miejsca i zadań we współczesnym świecie. Telewizja Niepokalanów II chce współpracować z różnymi środowiskami kościelnymi, by prezentować życie Kościoła polskiego w całym jego bogactwie i różnorodności, a także uwrażliwiać na znaczenie współczesnych środków społecznej komunikacji dla misji apostolskiej i ewangelizacyjnej Kościoła.
Dalszy rozwój misji prowincji zależeć będzie w dużym stopniu od polityki prowadzonej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, której konstytucyjnym zadaniem jest zapewnienie pluralistycznego charakteru polskiego rynku medialnego. Jak na razie KRRiTV preferowała raczej jedną opcję światopoglądową, zwiększając zasięg, siłę ekonomiczną i w efekcie oddziaływanie na społeczeństwo właścicieli trzech głównych stacji prywatnych, przyznając im nowe częstotliwości z pominięciem franciszkanów. Obecnie Polsat dociera do 84 procent Polaków, związana z nią TV4 — do 30 procent, a TVN do 40. Na tym tle możliwości Telewizji Plus wyglądają skromnie. Swoim zasięgiem może objąć zaledwie 13 procent mieszkańców Polski. Szansą na zmianę tego stanu rzeczy byłby konkurs na częstotliwości zwolnione przez stację Canal+. Jeżeli taki konkurs zostanie ogłoszony, oo. franciszkanie będą starać się o poszerzenie obecnej koncesji, by objąć swoim zasięgiem Katowice, Wrocław, Poznań, Bydgoszcz, Gdańsk i Gdynię. Już w ubiegłym miesiącu prowincja wystąpiła do Krajowej Rady o ogłoszenie nowego konkursu.
Nie wiadomo, ile osób będzie mogło oglądać program nowej stacji. Nie wszyscy zainteresowani widzowie mają anteny satelitarne, a spośród 600 operatorów kablowych w Polsce umowy o emisję programu TV Niepokalanów podpisało na razie tylko kilkudziesięciu.
Program Telewizji Niepokalanów II dociera do posiadaczy satelitarnych zestawów do odbioru telewizji cyfrowej nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie oraz do operatorów sieci kablowych.
Parametry transmisji satelitarnej:
opr. mg/mg