Bł. Bernard Lichtenberg

Krótka biografia bł. Bernarda Lichtenberga (1875-1943)

Urodził się 3 grudnia 1875 r. w Oławie na Dolnym Śląsku. Był synem właściciela sklepu spożywczego i najstarszym z pięciorga dzieci. Po ukończeniu szkoły średniej w rodzinnym mieście studiował teologię w Innsbrucku i Wrocławiu, gdzie 21 czerwca 1899 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

Pracę duszpasterską prowadził najpierw w Nysie, a od połowy 1900 r. w Berlinie. W 1913 r. został proboszczem parafii Najświętszego Serca Jezusowego w dzielnicy Charlottenburg. Rozwinął tu intensywną działalność społeczną, tworząc nowe ośrodki życia religijnego i okazując wiele troski ludziom ubogim.

W 1931 r. otrzymał nominację na kanonika kapituły, a rok później na proboszcza katedry św. Jadwigi w Berlinie. Posługę kapłańską spełniał ofiarnie, z odwagą bronił praw Kościoła, propagował Ligę Katolików Niemieckich na rzecz Pokoju, której sam był członkiem.

Po dojściu Hitlera do władzy nie zmienił swojego postępowania. Protestował przeciw nieludzkim warunkom panującym w obozach koncentracyjnych i przeciw stosowaniu eutanazji wobec psychicznie chorych, udzielał pomocy prześladowanym Żydom, publicznie modlił się za nich w katedrze, jak również polecał Bogu więźniów obozów koncentracyjnych, szczególnie kapłanów.

W październiku 1941 r. został aresztowany na podstawie donosu, a 22 maja 1942 r. skazany na dwa lata więzienia. Podczas procesu powiedział, że jako ksiądz katolicki nie może zaakceptować filozofii nazistowskiej i że przykazania Boże są dla niego ważniejsze niż prawa państwowe.

Po wyjściu z więzienia w październiku 1943 r. ks. Bernard mimo poważnej choroby został znowu aresztowany przez gestapo i wysłany do Dachau. W drodze do obozu koncentracyjnego zasłabł, po czym zmarł w szpitalu w Hof 5 listopada 1943 r. W pogrzebie ks. Lichtenberga, który odbył się w Berlinie, uczestniczyły tłumy wiernych. Jego grób znajduje się w dolnej kaplicy katedry św. Jadwigi. Proces beatyfikacyjny, otwarty w 1965 r., zakończył się 2 lipca 1994 r. ogłoszeniem w obecności Jana Pawła II dekretu o męczeństwie sługi Bożego.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama