Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Bł. Jozafat SziszkowUrodził się 9 lutego 1884 r. w Płowdiwie w Bułgarii w wielodzietnej rodzinie gorliwych katolików obrządku łacińskiego. Na chrzcie otrzymał imiona: Robert Matej.

W 1893 r. rozpoczął naukę w niższym seminarium duchownym asumpcjonistów niedaleko Adrianopola, a 24 kwietnia 1900 r. — aspiranturę w tymże zgromadzeniu w Turcji i przyjął imię zakonne Jozafat. Od 1904 r. studiował filozofię i teologię w Lowanium. 11 lipca 1909 r. w Malines w Belgii został wyświęcony na kapłana w obrządku łacińskim.

Od 1914 r. był nauczycielem w szkołach prowadzonych przez asumpcjonistów, najpierw w Kolegium św. Augustyna w Płowdiwie, a następnie w Kolegium św. Michała w Warnie. Od 1929 r. był rektorem Niższego Seminarium Duchownego Świętych Cyryla i Metodego w Jambolu, kształcącym alumnów obu obrządków. W tym czasie często spotykał się z abpem Angelo Roncallim, późniejszym papieżem Janem XXIII, wizytatorem apostolskim w Bułgarii, który wysoko cenił jego działalność dydaktyczną i duszpasterską. Podczas pobytu w Jambolu o. Jozafat pełnił też obowiązki proboszcza miejscowej parafii.

W 1937 r. został mianowany przełożonym prowincjalnym w Warnie. W mieście tym pracował aż do chwili aresztowania przez władze komunistyczne w grudniu 1951 r. 3 października 1952 r. skazano go na karę śmierci wraz z ojcami Wiczewem i Dżidżowem. Wyrok wykonano w nocy z 11 na 12 listopada 1952 r. w Sofii.

O. Jozafat Sziszkow był człowiekiem czynu, wielkim erudytą, wybitnym pedagogiem i kaznodzieją. Zabiegał o zbliżenie i lepsze wzajemne poznanie Kościołów obu europejskich tradycji: wschodniej i zachodniej.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: komunizm augustianie Bułgaria Louvain prześladowanie Kościoła Jozafat Sziszkow asumpcjoniści Lowanium Warna
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W