Błogoławiony Karl Leisner - część pierwsza - dziecko

Biografia świętego - fragmenty

Błogoławiony Karl Leisner - część pierwsza - dziecko

Hans-Karl Seeger

BŁOGOSŁAWIONY KARL LEISNER

wizjoner zjednoczonej Europy

ISBN: 978-83-7505-532-0

wyd.: WAM 2010



Część pierwsza

Życie Karla Leisnera

Także krótkie życie jest życiem
spełnionym i dopełnionym.
Nie chodzi tu wszakże o liczbę,
lecz o treść przeżytych lat

Dziecko

Mam naprawdę
dwoje świętych rodziców —
dziękuję za to Bogu

Karl Leisner był dzieckiem urodzonym w niedzielę. Nie zwiastowało to jednak łatwego i pozbawionego trosk życia.

Również w niedzielę, 12 sierpnia 1945 roku, we wczesnych godzinach porannych, w leśnym sanatorium w Planegg koło Monachium, powierzył on swój ziemski żywot w ręce Boga.

Dzwony obwieszczały niedzielne nabożeństwo w chwili, gdy Amelie Leisner 28 lutego 1915 roku w Rees, w Niederrhein, podarowała światu Karla. W środę zaś, 3 marca 1915 roku, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rees został on ochrzczony jako Karl Friedrich Wilhelm Maria.

Karl to imię po jego, zmarłym 17 lutego 1915 roku, dziadku ze strony ojca, pracowniku kolei z Goch. Friedrich — tak nazywał się jego dziadek ze strony matki — był bednarzem w miejscowości Medebach w Kraju Saary. Wilhelm to imię ojca Karla. Wszystkie dzieci z rodziny Leisnerów otrzymywały dodatkowo imię Maria.

Wkrótce po tym, jak ojca Karla powołano w czasie pierwszej wojny światowej do wojska, jego matka przeniosła się do Goch, do domu swoich teściów, gdzie 9 maja 1916 roku urodził się brat Karla — Willi.

W styczniu 1917 roku Wilhelm Leisner — wielokrotnie ranny i nękany częstymi chorobami — trafił jako adiutant do górskiego batalionu zastępczego I korpusu armii w Immenstadt w Allgäu. Amelie Leisner podążyła tam za nim wraz z ich dwoma synami. 23 listopada 1917 roku na świat przyszła siostra Karla — Maria.

Kiedy 11 listopada 1918 roku podpisano zawieszenie broni i wszelkich działań wojennych, Wilhelm Leisner sprowadził się wraz z rodziną ponownie do Rees. Tam 25 grudnia 1919 roku urodziła się kolejna siostra Karla — Paula.

Już jako pięciolatek Karl wykazywał bardzo dużą świadomość samego siebie i rezolutność. W przedszkolu Córek Krzyża Świętego (dom Aspel) odgrywał podczas uroczystości Bożego Narodzenia rolę św. Piotra. Odziany w długą, białą szatę, w sandałach na nogach oraz z kluczami do niebios w ręce, kroczył równym krokiem, głosząc Ewangelię.

Kiedy pewnego razu zapomniał, ile miał kupić drożdży, próbował sobie jakoś poradzić i zażądał w piekarni Köpp w Rees „pół funta drożdży”. Właścicielka sklepu odesłała go wtedy do domu, aby jeszcze raz zapytał o dokładną ilość. Wyszedł jednak tylko na krótko za drzwi, aby po chwili powrócić i powiedzieć: „Poproszę pół małego funcika drożdży”.

13 kwietnia 1921 roku był dla Karla pierwszym dniem szkoły. Trafił do katolickiej szkoły powszechnej w Rees. Gdy Wilhelm Leisner otrzymał posadę podskarbiego w kasie sądu w Kleeve, rodzina Leisnerów przeprowadziła się tam w grudniu 1921 roku. Tam też 14 sierpnia 1923 roku urodziła się trzecia siostra Karla — Elisabeth.

Karl odczuwał głęboką wdzięczność za swoich rodziców.

18 kwietnia 1938 roku:
To właśnie jest najpiękniejsze we mnie — głęboko zakorzenione, zaszczepione przez moją kochaną mamę dążenie do świętości. — Mam naprawdę dwoje świętych rodziców — dziękuję za to Bogu [...]
26 grudnia 1938 roku:
Wspaniałym i dobrym mężczyzną jest nasz ojciec, mój kochany, dobry tato. Jestem naprawdę dumny z niego. — A ukochana mateczka siedzi sobie cichutko, przysłuchuje się i tylko od czasu do czasu wtrąca coś do słów „rozgorączkowanego” taty. O droga, kochana mamo. — Kocham Cię z całego serca [...]
Dziękuję Tobie, mój Stwórco i Zbawicielu, że podarowałeś mi życie z tych właśnie rodziców i w tej rodzinie. Dziękuję Tobie, wielki, dobry Boże — mój język nie jest w stanie oddać Tobie należnego uwielbienia!
31 grudnia 1938 roku: Jakże pobożnego i dobrego ojca podarował mi Bóg. Ileż posiada pokory, on i jego droga żona, nasza kochana mama! Przyświeca im jedynie cel umiłowania i czci Boga. — Odnaleźli we mnie „starego Karla”, szczęśliwego i rozmiłowanego w Chrystusie. Niech się tak w pełni stanie.

Rodzina państwa Leisnerów, 1938 r.

Po przeprowadzce do Kleve Karl uczęszczał do tamtejszej katolickiej szkoły powszechnej. Jego nauczyciel Richard Trompetter poradził rodzicom, by posłali swojego syna do gimnazjum.

Wiosną 1925 roku kapłan Hermann Kreyenberg przygotowywał klasę Karla do Pierwszej Komunii. Tak oto Karl, wraz ze swoimi kolegami, przystąpił do sakramentu pokuty w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w Białą Niedzielę, 19 kwietnia 1925 roku, przyjął Pierwszą Komunię.

Trzy dni później został przyjęty do szóstej klasy gimnazjum w Kleve. W czerwcu 1926 roku do tejże szkoły trafił ksiądz dr Walter Vinnenberg — nowy nauczyciel religii, który wykładał także w klasie Karla. Chłopcy z klasy Karla chcieli przebywać razem również poza szkołą, szukali także kontaktu z innymi kolegami. Z tych dążeń, dzięki inicjatywie ich nowego nauczyciela religii, zawiązała się w lutym 1927 roku grupa św. Wernera. Jakie znaczenie miało życie tej grupy dla Karla, pokazuje — napisany przez niego przed maturą, 1 grudnia 1933 roku — życiorys:

Znaczącym wydarzeniem w moim całym życiu był moment, gdy podszedł do mnie mój ówczesny nauczyciel religii Walter Vinnenberg, aby mnie zachęcić do przystąpienia do grupy, którą zamierzał powołać do życia. Trudno wyrazić słowami, w jakim stopniu życie w katolickim ruchu młodzieżowym wpłynęło na duchowe ubogacenie oraz hart ciała. Nie zrozumie tego zresztą nikt, kto sam nie uczestniczył w życiu takiego ugrupowania młodzieżowego.

Karl miał już 12 lat, gdy 20 lipca 1927 roku w kościele kolegiackim został bierzmowany i tym samym z dziecka stał się dojrzałym chrześcijaninem.

opr. aw/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama