Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Bł. Liduina MeneguzziUrodziła się 12 września 1901 r. w Abano Terme koło Padwy w ubogiej chłopskiej rodzinie. Na chrzcie otrzymała imiona Eliza Aniela. Wychowywała się w atmosferze głębokiej wiary. Jako dziecko codziennie uczestniczyła we Mszy św. w oddalonym o 2 km kościele.

Mając 14 lat, poszła do pracy, aby pomóc rodzicom w utrzymaniu wielodzietnej rodziny. Była pomocą domową i sprzątaczką w hotelach pobliskiego uzdrowiska Abano, a w wolnych chwilach uczyła dzieci katechizmu.

Wyróżniała się łagodnym usposobieniem i gotowością do pomagania innym. Z tego też powodu była przez wszystkich lubiana.

Pragnąc całkowicie poświęcić się Bogu, 5 marca 1926 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Franciszka Salezego. Pierwszych 6 lat życia zakonnego spędziła w macierzystym domu zgromadzenia w Padwie, pracując jako szatniarka, infirmerka i zakrystianka w żeńskim Kolegium św. Krzyża. 3 maja 1934 r. złożyła wieczyste śluby zakonne.

W 1937 r. przełożeni, spełniając jej prośbę, pozwolili jej wyjechać na misje. Udała się do Etiopii, do Dire- -Dawa — miasta silnie zróżnicowanego pod względem etnicznym, kulturowym i religijnym. W tym trudnym środowisku pracowała jako pielęgniarka w miejscowym szpitalu państwowym, który po wybuchu wojny stał się szpitalem wojskowym. Ranni żołnierze, którymi się opiekowała, nazywali ją «aniołem miłosierdzia». Pomagała też więźniom pobliskiego obozu koncentracyjnego.

Chorym, w większości muzułmanom, opowiadała o dobroci Boga, który jest Ojcem wszystkich, i o Niebie przygotowanym dla Jego synów i córek. Zawsze nosiła ze sobą wodę, którą chrzciła umierające dzieci. Konających przygotowywała na śmierć, zachęcając ich do żalu za grzechy i pojednania się z Bogiem.

Gdy ciężko zachorowała, ofiarowała swe cierpienia w intencji pokoju na świecie. Lekarz, który się nią opiekował, powiedział: «Nigdy nie widziałem, aby ktoś umierał z taką radością i szczęściem». Zmarła 2 grudnia 1941 r. Na życzenie żołnierzy została pochowana na cmentarzu wojskowym w Dire-Dawa.

Podczas spotkania z pielgrzymami, którzy przybyli na beatyfikację, Jan Paweł II powiedział: «Bł. Liduina uczy nas kochać życie od jego pierwszych chwil aż do naturalnej śmierci; szanować każdego człowieka, odpowiadać na Bożą miłość wielkodusznym i bezinteresownym darem z siebie».


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: misje radość cierpienie Włochy błogosławiona chorzy Padwa Etiopia Liduina Meneguzii Siostry Salezjanki Dire-Dawa ranni
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W