Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Bł. Piotr BonhommeBył jednym z pionierów religijnego odrodzenia w porewolucyjnej Francji oraz prekursorem oświaty dla głuchoniemych.

Urodził się 4 lipca 1803 r. w Gramat we Francji, w rodzinie rzemieślniczej. Chodził do szkoły w Reilhac, a następnie w Cahors, w okresie trudnym dla Kościoła, zrujnowanego przez rewolucję. Po maturze w 1824 r. postanowił wstąpić do seminarium duchownego w Cahors. 23 grudnia 1827 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

Został skierowany do dwóch parafii w swej rodzinnej miejscowości, gdzie poświęcił się przede wszystkim pracy z dziećmi i młodzieżą. Szkolnictwo katolickie po rewolucji rozpoczynało swą działalność niemal od podstaw. W 1828 r. Piotr Bonhomme otworzył kolegium męskie w Gramat, a rok później w Prayssac. W parafiach organizował dla dziewcząt grupy religijne pod nazwą: «Dzieci Maryi». Gdy został proboszczem, jeszcze lepiej poznał ubóstwo swoich parafian i uświadomił sobie nikłość środków, którymi mógł im służyć Kościół. Nie mogąc liczyć na wsparcie z zewnątrz, zwrócił się do swych wychowanków i za ich pośrednictwem docierał z pomocą do najuboższych. Postanowił również otworzyć przy parafii hospicjum prowadzone przez zakonnice. W wyniszczonym rewolucją kraju nie znalazł jednak żadnego zgromadzenia zakonnego gotowego zaangażować się w to dzieło. Zwrócił się więc do wychowanek «Dzieci Maryi». Z pierwszej grupy dziewcząt, które podjęły się pracy w hospicjum, zrodziło się z czasem Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej z Kalwarii.

Duszpasterska działalność proboszcza z Gramat bardzo szybko wyszła poza powierzoną mu wspólnotę. Jako doskonały kaznodzieja i cierpliwy spowiednik stał się znany w sąsiednich parafiach. W 1836 r. odkrył w sobie powołanie zakonne i zapragnął wstąpić do karmelitów. Nie uzyskał jednak zgody biskupa i posłuszny jego woli, poświęcił się głoszeniu rekolekcji i misji ludowych z grupą diecezjalnych misjonarzy.

W 1848 r. stracił głos i od tej pory poświęcił się duchowej opiece nad założonym przez siebie zgromadzeniem. Postępująca choroba krtani coraz bardziej izolowała go od świata, a zarazem uwrażliwiała na problemy głuchoniemych. W 1854 r. otworzył dla nich szkołę w Mayrinhac-Lentour, a dwa lata później powstał ośrodek dla głuchoniemych w Paryżu, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej z Kalwarii.

Piotr Bonhomme zmarł 9 września 1861 r. w Gramat.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: rewolucja francuska Francja odrodzenie religijne głuchoniemy Piotr Bonhomme Dzieci Maryi Siostry Matki Bożej z Kalwarii Gramat głuchoniemi
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W