Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


ŚW. MARIA OD JEZUSA SAKRAMENTALNEGO VENEGAS DE LA TORREUrodziła się 8 września 1868 r. w La Tapona w pobliżu Zapotlanejo w meksykańskim stanie Jalisco jako ostatnia z dwanaściorga dzieci. Od wczesnego dzieciństwa odznaczała się pobożnością i gorliwością apostolską. W wieku 15 lat wstąpiła do stowarzyszenia Córek Maryi, gromadzącego dziewczęta katolickie. W 1905 r., odbywając rekolekcje dla członkiń stowarzyszenia, postanowiła wstąpić do zakonu. Przyłączyła się do sześcioosobowej wspólnoty Córek Najświętszego Serca Jezusowego, które opiekowały się chorymi w szpitalu w Guadalajarze. W r. 1910 złożyła prywatne śluby zakonne, a dwa lata później została wybrana wikarią. W latach 1921-1954 była przełożoną zgromadzenia, które w tym okresie coraz bardziej się rozrastało. Na polecenie miejscowego biskupa Maria zredagowała konstytucje, które zostały zatwierdzone w 1930 r. Jej duchowość wyróżniała się szczególnym kultem Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz głęboką i czynną miłością do ubogich i cierpiących. Kierując wspólnotą sióstr prowadzących szpital, nie uchylała się od najniższych posług, ale wykonywała je z pokorą i prostotą. Owocem pokory było także jej zakonne ubóstwo, umiarkowanie w korzystaniu z rzeczy materialnych i oderwanie od świata. Pragnąc pomóc jak największej liczbie osób, otworzyła jadłodajnię i aptekę dla ubogich oraz sypialnię dla krewnych pacjentów szpitala. Z jej wspaniałomyślnej opieki korzystali również seminarzyści. Wiernie przestrzegała reguły zakonnej, okazując w tym konsekwencję i stałość ducha, zarówno w rzeczach ważnych, jak i mniej istotnych. Darzyła wielkim szacunkiem przełożonych kościelnych.

W ostatnich latach życia, gdy straciła władzę w nogach, znosiła cierpienie pogodnie i wytrwale, poświęcając czas modlitwie i okazując posłuszeństwo nowej przełożonej. Zmarła 30 lipca 1959 r. w opinii świętości. Została beatyfikowana przez Jana Pawła II 22 listopada 1992 r. w Rzymie. W procesie kanonizacyjnym przypisano jej wstawiennictwu cudowne uzdrowienie mężczyzny, który odzyskał w pełni zdrowie po kilkunastominutowej zapaści i całkowitym zaniku akcji serca.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: ubóstwo służba ubogi posługa Najświętszy Sakrament szpital Meksyk Maria od Jezusa Sakramentalnego apteka
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W