Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Mistyka i kontemplacja

Miguel de Molinos

Duchowe drogowskazyAutor, Miguel de Molinos (1628-1696) to hiszpański mistyk, żyjący w czasach gorących sporów dotyczących życia duchowego między różnymi szkołami teologicznymi. Kształcił się u jezuitów, został wyświęcony na kapłana w 1652 r. W 1663 r. wysłany do Rzymu w celu pracy nad beatyfikacją św. Franciszka Simone, porzucił swoje zadanie, pozostał jednak w Rzymie jako ceniony kierownik duchowy. W 1675 wydał Przewodnik Duchowy (Guia espiritual), który szybko zyskał olbrzymią popularność i został przetłumaczony na kolejne języki. Myślą przewodnią jest powierzenie się Bogu w modlitwie prostego spojrzenia, odrzucając wszelkie skomplikowane formy pobożności. Jego nauczanie zostało wykorzystane przez kwietyzm - błędny nurt mistyki. W 1687 r. 68 tez pochodzących z nauczania Molinosa zostało potępione przez Kościół; on sam poddał się autorytetowi Kościoła i przyjął nałożoną karę więzienia. Współcześnie ocenia się (Bernard McGinn), że błędy zarzucane Molinosowi trudno odnaleźć w jego głównym dziele, którego wadą jest raczej brak precyzji i nadmierne skupienie się na kontemplacji, z pominięciem medytacji niż głoszenie błędnych poglądów. [MG]


Aby Bóg mógł przebyć drogę prowadzącą do nas i spocząć w naszych duszach, najpierw musimy uwolnić je od wszelkiego niepokoju, pokus i zmartwień.

Powinieneś wiedzieć: twoja dusza jest centrum, domem i Królestwem Boga. Powinieneś wiedzieć: w centrum twojej duszy znajduje się Królestwo Boże. To centrum, będące jej najgłębszą, najbardziej wewnętrzną sferą Johannes Tauler (XIV wiek) nazywa istotą duszy, bądź też jej najwyższą siłą, zdolną do bezpośredniego przyjmowania Bożej miłości.

Jeśli więc chcesz, by Najwyższy dotknął twojej duszy i był w niej obecny, musisz zadbać o to, aby zostały spełnione ku temu odpowiednie warunki. Przygotowując Mu miejsce, trzeba usunąć lub przezwyciężyć wszystkie przeszkody.

1. Przyczynisz się do tego ćwiczeniem spokoju podczas codziennych zajęć.

2. Staraj się wyciszyć, kiedy wokół Ciebie i w Tobie samym jest zbyt głośno.

3. Szukaj zrównoważenia, zgody i pokoju.

4. Nie szukaj własnej korzyści kosztem innych ani nie staraj się osiągnąć czegoś, co ci się nie należy.

5. Spróbuj stawić czoła czekającym cię zadaniom i nie kryj się przed nikim, a doświadczysz wielkiej pomocy i wsparcia.

6. Zacznij podążać drogą rozpoznawania swych obaw i lęków i stań się ich panem.

7. Nie dopuść, by źródłem twojego postępowania były rozmaite pożądania.

8. W obliczu udręk i pokus próbuj zachować milczenie i spokój.

9. W modlitwie ciszy powinieneś nauczyć się uwalniać i uniezależniać od swoich myśli.

Miguel de Molinos, Bóg przemawia do duszy, Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC

opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duchowość bierność kontemplacja Jezuici życie duchowe Kwietyzm Miguel de Molinos modlitwa prostego spojrzenia wolność od grzechu
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W