Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Benedykt XVI

DLACZEGO WIERZĘ?
przesłanie pontyfikatu 2005-2013

ISBN: 978-83-7767-885-5
wyd.: Wydawnictwo WAM 2013

Wybrane fragmenty
Kościół
Wiara dzisiaj
Wyznanie wiary


Z serca wam błogosławię
Watykan, 18 lutego 2013 r.

Kościół

Jesteśmy Kościołem. Jesteśmy wspólnotą ludzi żyjących wiarą. naszym zadaniem jest żyć nią przykładnie, głosić ją i utrzymywać głęboką więź z Chrystusem, a więc z Bogiem samym, nie jako grupa wsparcia w interesach, ale wspólnota ludzi wolnych, która bezinteresownie daje i która przekracza granice narodów i kultur, czasu i przestrzeni.

Wielkim zadaniem Kościoła jest łączenie wiary z rozumem, czyli rozwijanie takiego sposobu patrzenia na rzeczywistość, aby dostrzegać jeszcze to, co nieuchwytne, czego nie sposób dotknąć z racjonalną odpowiedzialnością. choć niezaprzeczalnie rozum jest darem Boga i tym, co wyróżnia człowieka.

Święty Paweł określił Kościół jako jedno ciało w Chrystusie. nie postrzegał więc Kościoła jako instytucji czy organizacji, lecz jako żyjący organizm, gdzie wszyscy pracują jeden dla drugiego i jedni z drugimi, będąc zjednoczeni w Chrystusie.

Wierzymy, że w Eucharystii naprawdę przyjmujemy zmartwychwstałego Pana. a jeśli każdy otrzymuje tego samego Chrystusa, to znaczy, że jesteśmy prawdziwie połączeni w tym nowym zmartwychwstałym ciele niczym w wielkiej przestrzeni nowej ludzkości.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: PRAWDA modlitwa Kościół człowiek wyznanie wiary przesłanie pontyfikatu
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W