Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Benedykt XVI

DLACZEGO WIERZĘ?
przesłanie pontyfikatu 2005-2013

ISBN: 978-83-7767-885-5
wyd.: Wydawnictwo WAM 2013

Wybrane fragmenty
Kościół
Wiara dzisiaj
Wyznanie wiary


Wiara dzisiaj

Dziś człowiek wierzy, że potrafi wszystko to, czego wcześniej oczekiwał wyłącznie od Boga. Według niektórych ludzi sprawy związane z wiarą są już przestarzałe, mityczne, należące do dawnej cywilizacji. W ten sposób religia, w szczególności chrześcijańska, została odrzucona do lamusa.

Człowiek nie szuka już tajemnicy, tego, co boskie, ale twardo wierzy, że pewnego dnia nauka wytłumaczy wszystko, czego jeszcze nie rozumiemy. Wydaje się to tylko kwestią czasu, kiedy zapanujemy nad każdą rzeczą.

Jednak właśnie nauka ze swojej strony uznaje własne granice. Wielu uczonych potwierdza obecnie, że całość zjawisk skądś musi pochodzić.

W takim razie trzeba na nowo zadać pytanie o wiarę.

Tak naprawdę żyjemy w epoce, w której konieczna jest nowa ewangelizacja. W epoce, w której dobra nowina musi być głoszona tak, aby w nowy sposób wnikała w nasze myślenie i w nasze rozumienie.

Człowiek zawsze pozostaje ten sam, pomimo wielu zmian. nie byłoby tylu wierzących, gdyby w głębi serca nie przyznawali: „Tak, to, co głosi religia, jest tym, czego potrzebujemy. Sama nauka nie wypełni całego naszego życia”.

Widzieliśmy, że postęp spowodował wzrost naszych możliwości. Lecz nie wzrosła przez to nasza wielkość — ani moralność, ani człowieczeństwo.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: PRAWDA modlitwa Kościół człowiek wyznanie wiary przesłanie pontyfikatu
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W