Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Benedykt XVI

DLACZEGO WIERZĘ?
przesłanie pontyfikatu 2005-2013

ISBN: 978-83-7767-885-5
wyd.: Wydawnictwo WAM 2013

Wybrane fragmenty
Kościół
Wiara dzisiaj
Wyznanie wiary


Wyznanie wiary

Wierzę

Wiara jest bardzo osobistym aktem człowieka. Spełnia się ona w dwóch wymiarach. Wierzyć to znaczy przede wszystkim przyjmować jako prawdę to, czego nasz rozum do końca nie ogarnia. Trzeba zaakceptować to, co Bóg objawia nam o sobie, o nas samych i o otaczającym nas świecie. Także tym niewidzialnym, nieuchwytnym, niewyobrażalnym.

I właśnie tutaj ukazuje się drugi wymiar wiary: zawierzenie osobie. nie komuś zwyczajnemu, lecz Jezusowi Chrystusowi. Ważne jest to, w co wierzymy, ale jeszcze ważniejsze, komu wierzymy.

W jednego Boga, ojca wszechmogącego

Wierzymy w Boga — w Boga będącego początkiem i celem ludzkiego życia. W Boga, który wchodzi w relacje z nami, ludźmi, od którego pochodzimy i który jest naszą przyszłością. dlatego wiara jednocześnie zawsze jest nadzieją. Jest pewnością, że mamy przed sobą przyszłość, że nie wpadniemy w pustkę. Wiara to miłość, ponieważ miłość Boża chce nas sobą „zarazić”. My po prostu wierzymy w niego, a to oznacza również nadzieję i miłość. Jest on Bogiem, którego potrzebujemy, który przemocy przeciwstawił swoje cierpienie, który złu i jego mocy stawia granice i przezwycięża je swoim miłosierdziem.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: PRAWDA modlitwa Kościół człowiek wyznanie wiary przesłanie pontyfikatu
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W