Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Józef Augustyn SJ

KAZANIE NA GÓRZE

Rozważania rekolekcyjne oparte na Ćwiczeniach duchownych św. Ignacego Loyoli. Synteza

ISBN: 978-83-7505-924-3
wyd.: Wydawnictwo WAM 2013

Wybrane fragmenty
Nigdy nikt nie przemawiał tak jak ten człowiek
Słowo Jezusa odbiciem jego życia
Kazanie na górze drogą naśladowania Jezusa
Ukorzenie się przed Jezusem
Fascynacja Jezusem i jego nauką


1. SŁOWO JEZUSA ODBICIEM JEGO ŻYCIA

Rozpoczynając ośmiodniowe rekolekcje, chciejmy docenić łaskę, że możemy przez osiem dni oddawać się wyłącznie modlitwie. Jest ona dana niewielu. Mało kto bowiem może pozwolić sobie, by na ponad tydzień oddalić się od wszystkich ważnych spraw codziennego życia (rodziny, pracy) i zająć się jedynie tym, co najważniejsze: swoją relacją z Bogiem. Doceniając tę łaskę, chciejmy dobrze z niej skorzystać.

Słowo jest zrodzone z osoby. Każde słowo, które wypowiada człowiek, jest symbolem, znakiem życia. Tak jest w naszych codziennych relacjach z najbliższymi, w relacjach zawodowych, w przypadkowych spotkaniach. Tak dzieje się również w relacji do Boga. Nasze słowa opisują całe ludzkie życie: zarówno pragnienia, dążenia, tęsknoty, dobre wybory, decyzje, czyny, jak i wszystkie obawy, lęki, ucieczki czy upadki.

Za każdym słowem kryje się jakieś życie. Także puste słowa świadczą o naszym życiu. Puste słowo jest znakiem pustego życia. Jeżeli żyjemy pełnią życia, wówczas nasze słowa są pełne znaczenia. Opowiadają o głębokim i bogatym życiu. Nawet kiedy kłamiemy, często w sposób niezamierzony odsłaniamy to, co w nas najprawdziwsze. Analiza własnych kłamstw mogłaby być nieraz dobrą diagnozą naszego życia. Może bowiem wskazać na nasze obawy, lęki, nieuporządkowane uczucia i pragnienia.

Również słowa Jezusa są odbiciem Jego życia. Zawierają Jego pragnienia, zamiary, dążenia i czyny. Kazanie na Górze, które jest syntezą Dobrej Nowiny głoszonej przez Zbawiciela, będziemy rozważać więc w ścisłym powiązaniu z całym Jego życiem, szczególnie zaś z Jego Wcieleniem, śmiercią i Zmartwychwstaniem. Niezwykłe znaczenie Kazania na Górze płynie z Osoby Chrystusa. Jego słowa interpretują Jego życie, opowiadają o Nim.

W czasie tych rekolekcji prośmy, abyśmy przez rozważanie nauczania Jezusa dopuszczeni zostali do pragnień i zamiarów Jego Boskiego Serca oraz całego Jego życia. Prośmy też, by Jego życie i nauczanie stało się wielkim światłem dla poznania naszego życia. Będzie to możliwe tylko wówczas, gdy z odwagą wejdziemy zarówno w rozważanie słowa Bożego, jak i z jego pomocą w całe nasze życie: w naszą historię i teraźniejszość.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: modlitwa rekolekcje medytacja Kazanie na Górze medytacja ignacjańska owoc medytacji
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W