Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Zdzisław Józef Kijas OFMConv

RÓŻANIEC

czyli ponad przymusem teraźniejszości

ISBN: 978-83-7767-853-4
wyd.: Wydawnictwo WAM 2013

Wybrane fragmenty
Wstęp
Jak odmawiać różaniec?
Nowenna Pompejańska


NOWENNA POMPEJAŃSKA

Wśród wielu tekstów modlitewnych, które p zostawił po sobie bł. Bartłomiej Longo, jest również tzw. Nowenna błagalna, napisana w lipcu 1879 roku. Dotknięty durem brzusznym, Bartłomiej Longo napisał ją prosząc o łaskę w sytuacjach niezwykle trudnych, wręcz beznadziejnych. Błogosławiony udawał się codziennie przed cudowny obraz Dziewicy Różańcowej, prosząc o natchnienie i wsparcie, o łaskę uzdrowienia. Pewnego dnia, widząc pogarszający się ciągle stan zdrowia, zabrał obraz Dziewicy z kaplicy i umieścił go w pokoju sypialnym. Zwrócił się z prośbą do św. Katarzyny ze Sieny, aby wypraszała dla niego potrzebne łaski u Najświętszej Dziewicy. Zaraz potem doznał natychmiastowego, cudownego uzdrowienia. Od tego czasu Maryja wypraszała u swojego Syna, Jezusa Chrystusa, potrzebne łaski tym wszystkim, którzy zwracali się do Niej, odprawiając Nowennę napisaną przez bł. Longo.

Jak odmawia się tę Nowennę obejmującą 54 dni? Składa się ona z 15 dziesiątków różańca odmawianych codziennie przez 27 dni z prośbą o potrzebną łaskę, wypowiadaną na zakończenie części różańca:

Pomnij o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z różańcem Twoim, pomocy Twojej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twojej świątyni w Pompejach wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen.

Bezpośrednio po okresie zanoszonych próśb odmawia się 15 dziesiątków różańca przez kolejnych 27 dni, dziękując Bogu za otrzymaną łaskę, niezależnie od tego, czy Pan udzielił łaski czy nie. Po ukończeniu części różańca, odmawia się następującą modlitwę:

Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział, jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: rozważanie różaniec tajemnice różańcowe tajemnice radosne tajemnice bolesne tajemnice światła modlitwa różańcowa tajemnice chwalebne Nowenna pompejańska

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W