Leksykon pojęć kościelnych

Recenzja: O`Collins Gerald SJ, Farrugia Edward SJ, LEKSYKON POJĘĆ KOŚCIELNYCH I TEOLOGICZNYCH, Wyd. WAM 2002, ISBN: 83-7097-937-8

Ukazująca się obecnie książka w bardzo dogodnej do korzystania formie zarówno w odniesieniu do formatu, jak i sposobu wydania w plastikowej oprawie, jest drugim, zmienionym i poszerzonym wydaniem Zwięzłego Słownika Teologicznego, który także w Wydawnictwie WAM ukazał się w roku 1993. Do najistotniejszych zmian należy dodanie pięćdziesięciu nowych haseł i uzupełnienie słownika indeksem angielsko-polskim oraz polsko-angielskim, a więc dwoma słownikami, które pozwalają na obustronne tłumaczenie występujących w słowniku haseł.

Leksykon może okazać się bardzo pożyteczny ze względu na swoją poręczność, niewielki i lekki zawiera w sobie dużą ilość haseł (1134) z różnych dziedzin wiedzy teologicznej, nauki o Kościele i historii Kościoła. Hasła opracowane są starannie, ale w sposób zwięzły, podając najważniejsze wiadomości bez odnośników do bibliografii, ale z licznymi odsyłaczami do tematów pokrewnych.

Otrzymujemy zatem podręczną pomoc, z którą łatwo jest nawet podróżować i mieć ją w różnych okolicznościach, w których zachodzi potrzeba wyjaśnienia pewnych spraw bez ich głębszego studiowania, do czego służą potężne słowniki i encyklopedie, znajdujące się jednak raczej na półkach bibliotecznych i wymagające pewnego wysiłku dla przebrnięcia przez gęsty las wiadomości. Mają one swoje niezastąpione znaczenie przy studiowaniu zagadnień naukowych, ale obok nich potrzeba takiego zwięzłego leksykonu, który przypomni nieodzowne wiadomości, pozwoli uściślić treść opracowywanych publikacji, doraźnie pomoże studiującym, będzie użyteczny dla tłumaczy, zwłaszcza dzięki indeksom.

Wielokrotnie spotykamy się w różnego rodzaju wypowiedziach publicznych i publikacjach, zwłaszcza prasowych, z rażącymi błędami w odniesieniu do wielu podstawowych spraw religijnych i kościelnych. Wszystkim tym, którzy chcieliby uczciwie informować, a może brak im dostatecznych wiadomości, ten leksykon może służyć pomocą, z której w każdej chwili będą mogli skorzystać. Nie przemęczy ich dociekanie prawdy w obszernych źródłach, a ich wypowiedzi staną się poprawne, dobrze informujące, a nie wzbudzające politowania nad bezradnością w dziedzinie religijnej. Była ona pomijana przy studiach, a także wypaczana w swym znaczeniu i teraz to tak często odbija się brakiem wiedzy lub brakiem orientacji w zagadnieniach. Temu można jednak zaradzić, trzeba tylko wiedzieć, gdzie sięgnąć. Otóż recenzowany leksykon jest takim doskonałym źródłem informacji. Kiedy o tym wiemy, wystarczy tylko nauczyć się często do niego sięgać.

Można jeszcze wskazać jedną dziedzinę wykorzystania omawianego leksykonu. Jest nią klucz do angielskojęzycznej literatury teologicznej. Oba indeksy, umieszczone na końcu książki mogą w tej dziedzinie oddać duże usługi. Znając termin polski, możemy znaleźć jego angielski odpowiednik, a potem szukać informacji pod poznanym hasłem, możemy także postępować w odwrotnym kierunku. Termin angielski, napotkany przy lekturze odpowiedniej literatury, który jest nam nieznany, możemy przetłumaczyć na język polski, a potem jeszcze skorzystać z właściwego hasła leksykonu, jeżeli to będzie w danym przypadku potrzebne.

Ta zatem, mieszcząca się w większej kieszeni, a w każdym razie nie zawadzająca w aktówce czy teczce książka, może stać się stałym towarzyszem wszystkich, którzy spotykają się, zwłaszcza zawodowo, z problematyką religijną i kościelną. Warto więc zwrócić na nią baczną uwagę i wykorzystać jej liczne walory.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama