To książka o przyjściu na świat nowego życia - o maleństwie, które się wiośnie narodziło, i o jego zatroskanych rodzicach
Nowonarodzone dziecko jest jak początek wszystkiego - jest spełnieniem oczekiwań, nadziei i marzeń.
Eda Leshan
To książka o przyjściu na świat nowego życia - o maleństwie, które się wiośnie narodziło, i o jego zatroskanych rodzicach. Ta malutka, bezbronna i niewinna istotka nieustannie potrzebuje opieki swoich najbliższych, a w zamian wnosi w ich życie radość i szczęście. Cytaty zawarte w tej elegancko wydanej książce kierowane są do rodziców, aby poczuli niezwykłość tych pierwszych dni przeżytych ze swym nowo narodzonym dzieckiem.
Nakładem „Edycji św. Pawła" ukazała się w Częstochowie nowa książka ks. dr Marka Dziewieckiego, psychologa i prodziekana Wydziału Teologicznego UK.SW w Radomiu. Książka zatytułowana - „Miłość pozostaje", nosi podtytuł: „Pedagogika miłości dla rodziców, wychowawców i wychowanków".
Młodemu pokoleniu trudno jest uczyć się dojrzałej miłości w aktualnych uwarunkowaniach kulturowych i cywilizacyjnych. Żyjemy bowiem w czasach, które charakteryzują się analfabetyzmem i sceptycyzmem w odniesieniu do miłości. Analfabetyzm oznacza fakt, że znaczna część społeczeństwa, w tym także niektórzy rodzice i wychowawcy nie rozumieją miłości. W konsekwencji wielu wychowanków sądzi, że miłość jest tym samym co uczucie. zakochanie, a nawet współżycie seksualne. Z drugiej strony współczesność charakteryzuje się sceptycyzmem w odniesieniu do miłości. Młodzi ludzie często nie wierzą, że są kochani. gdyż żyją w rodzinach, szkołach, grupach rówieśniczych i w parafiach, w których brakuje ludzi zdolnych do dojrzałej miłości. W tej sytuacji wychowankowie nie wierzą, że oni sami potrafią kogoś pokochać taką miłością, jakiej uczy nas Chrystus. Stąd właśnie rosnące trudności młodych, by podjąć decyzję o założeniu rodziny czy o wstąpieniu do seminarium duchownego lub nowicjatu. Takie bowiem decyzje wymagają miłości wiernej i nieodwołalnej. Tymczasem współczesny świat proponuje „miłość" rozrywkową, niewierną. niepłodną, „miłość" na próbę, „miłość", która nie stawia żadnych wymagań i która staje się przez to „demokratyczna", czyli łatwo osiągalna dla wszystkich. Taką łatwą „miłością" mogą przecież „kochać" także ludzie egoistyczni, niedojrzali, uzależnieni.
„Miłość pozostaje" to książka, która pomaga przezwyciężyć współczesne zagrożenie analfabetyzmem i sceptycyzmem w odniesieniu do miłości. Prezentowana publikacja pomaga zrozumieć istotę chrześcijańskiej miłości, a jednocześnie ukazuje podstawowe etapy dorastania do miłości: okres prenatalny, więź dziecka z rodzicami, zakochanie i wreszcie fazę uczenia się dojrzałej miłości. W szczegółowy sposób autor opisuje wychowującą miłość Boga do człowieka oraz kryteria dojrzałej miłości w relacjach międzyludzkich. Oddzielny paragraf poświęcony jest analizie miłości w sytuacjach trudnych i skrajnych, np. w rodzinach z problemem alkoholowym.
„Miłość pozostaje" to książka, która jest owocem spotkań autora z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Z tego względu zastosowany w niej język jest przejrzysty i czytelny, a prezentowane argumenty okazują się przekonujące dla współczesnego Czytelnika.
Wydawnictwo „Edycja Świętego Pawła", Częstochowa 2001
tel. 0-34 362-06-89
Copyright by Edycja Świętego Pawła
opr. MK/PO