Jak należy się przygotować i zachowywać w dniu I Komunii świętej
Aby ten dzień pozostał w naszej pamięci
Jeśli wasze dziecko przystępuje do pierwszej Komunii świętej, to z pewnością nie tylko po to, aby pozostały po niej piękne zdjęcia w albumie. To jest święto, które ma pozostać w pamięci na zawsze.
Najlepszą pamiątką będzie fakt, że przystąpicie do stołu Pańskiego nie tylko w dniu pierwszej Komunii świętej waszego dziecka, ale że będziecie to od tej pory robić naprawdę regularnie. Dzięki temu przedłużeniem pierwszej Komunii świętej będzie każda niedziela. Jest to właściwie najpiękniejsze wspomnienie udanej pierwszej Komunii świętej.
Od oprawy do wnętrza
Każdy z pewnością dokładnie przemyśli, jakie buty będzie mieć na ten dzień jego pociecha, jakie rajstopy najlepiej będą pasowały do stroju; wybrać muszkę czy też krawat, wianek sztuczny czy ze świeżych kwiatów, oraz jaki bukiecik będzie najodpowiedniejszy. Wy i wasze dziecko musicie mieć co do tego sprecyzowane wyobrażenia. Dotyczy to każdej uroczystości, a więc i pierwszej Komunii świętej.
Pytania te nabiorą zupełnie innego znaczenia, jeśli nikt nie straci z oczu najważniejszej rzeczy: to wszystko jest zaledwie zewnętrznymi ramami dla przygotowań wewnętrznych, które trwają już kilka miesięcy i przyczyniły się do zebrania wielu doświadczeń.
Z tego powodu trzeba zwrócić uwagę na te treści święta pierwszej Komunii, które skoncentrowane są na naszym wnętrzu. Bardzo często nadarza się sposobność do powiązania przygotowań wewnętrznych z działaniem praktycznym. Dlatego też każdy rozdział tej książki zawiera „porady praktyczne". Pomagają one w nawiązaniu z dzieckiem rozmowy na temat treści przygotowań wewnętrznych.
Czy jesteście gotowi?
Fragment książki Angeli Reinders „Nasze dziecko idzie do Pierwszej Komunii świętej”; Wydawnictwo Jedność
opr. MK/PO