Komunikat w sprawie klasztoru na Świętym Krzyżu
Przeżywaliśmy niedawno JUBILEUSZ 1000-LECIA ŻYCIA MONASTYCZNEGO NA ŚWIĘTYM KRZYŻU, dziękując Bogu za bogatą, chociaż trudną historię tego szczególnego miejsca, sięgającą początków chrześcijaństwa w Polsce, oraz wpisaną w całe duchowe dzieje naszego Narodu. Z racji na swój najcenniejszy skarb, jakim są Relikwie Drzewa Krzyża Świętego, klasztor już przed wiekami stał się pierwszym narodowym Sanktuarium w Polsce. Położony obecnie na styku diecezji kieleckiej, radomskiej i sandomierskiej, z natury rzeczy oddziałuje szczególnie na wiernych tych diecezji.
Poprzez wieki napełniony benedyktyńską modlitwą i pracą, klasztor świętokrzyski był świadkiem wielu radosnych a także bolesnych przeżyć, ważnych dla Kościoła i dla całego Narodu. Zwycięstwa narodowe owocowały tutaj echem dziękczynnych modłów i cennych wotów. Klęski narodowe odbijały się z kolei cierpieniem klasztoru, a nawet niszczeniem budynków oraz profanowaniem tego świętego miejsca. Tak też stało się w czasie pierwszej wojny światowej, kiedy to wysadzono w powietrze architektoniczny symbol klasztoru, jakim była przez wieki górująca nad Puszczą Świętokrzyską wieża kościoła. Dzisiaj to najstarsze w Polsce Sanktuarium powoli zaczyna odzyskiwać dawny blask i znowu przyciąga rzesze pielgrzymów z kraju i spoza granicy. Obecni kustosze – Ojcowie Oblaci - prowadzą szereg prac renowacyjnych. Oprócz wielu koniecznych inwestycji, podjęta została także ważna decyzja o przystąpieniu do odbudowy zburzonej wieży w Sanktuarium.
Cieszy nas fakt, iż nie tylko duchowni, ale także szereg osób świeckich oraz instytucji jest zatroskanych w przywróceniu temu Miejscu pełnego znaczenia religijnego. Między innymi, Polskie Radio Kielce podjęło inicjatywę organizowania zbiórki ofiar na wsparcie odbudowy wieży kościelnej na Świętym Krzyżu. W tę inicjatywę włączają się już różne środowiska. Nie możemy nie włączyć się także i my, jako Wspólnota Diecezjalna, w ten szczytny cel.
Planowanym terminem rozpoczęcia zbiórki na terenie Diecezji jest niedziela 20 kwietnia. Ofiary będą zbierane przed kościołami przez harcerzy, w jedną z niedziel, uzgodnioną z proboszczem miejsca, i przekazywane przez samych harcerzy do dyspozycji klasztoru. Nasz dar serca przyczyni się do odbudowy tego sakralnego zabytku, zaś odbudowana wieża kościelna w Sanktuarium stanie się naszym wspólnym wotum za Uroczystości Jubileuszowe.
Niniejszym potwierdzam wobec wszystkich Czcigodnych Księży moją zgodę na przeprowadzenie powyższej zbiórki przy kościołach w terminie, który harcerze - mając odpowiednie pisemne upoważnienie - uzgodnią z Księdzem proboszczem. Jednocześnie zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich P.T. Księży oraz wiernych świeckich o wsparcie tego Dzieła.
Dziękując Bogu za dar Sanktuarium na Świętym Krzyżu z serca błogosławię wszystkim pielgrzymującym na Święty Krzyż, w różny sposób wspierającym to Sanktuarium, a także jego Kustoszom - Misjonarzom Oblatom.
+ Andrzej Dzięga
Biskup Sandomierski
Sandomierz, dnia 29 marca Roku Pańskiego 2008,
w Wigilię Święta Miłosierdzia Bożego
opr. mg/mg