Oświadczenie Episkopatu Polski w sprawie fundamentalnych wartości w traktacie Unii Europejskiej

Oświadczenie odnośnie preambuły Traktatu Europejskiego, 21.10.2003

Biskupi zgromadzeni na 324 Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski z uwagą siedzą dyskusję wokół podstawowych wartości, na których ma wspierać się przyszła Wspólnota Europejska.

Z ogromnym niepokojem stwierdzamy, ze w preambule przyszłego Traktatu Europejskiego nie tylko brak odniesienia do Boga, jako źródła elementarnych wartości, na których wspiera się tożsamość europejska, ale także brak jakiegokolwiek odniesienia do uformowanego sumienia jako podstawowego kryterium oceny moralnej. Brak też odniesienia do społecznych zasad solidarności i pomocniczości, na których powinno się opierać współdziałanie organów Unii Europejskiej z właściwymi instytucjami narodowymi. Zdumienie budzi także opuszczenie idei braterstwa, które jest przejawem naturalnych relacji międzyludzkich, bez którego trudno sobie wyobrazić pokojowe współżycie rożnych narodów.

Podejmując głos Ojca Świętego Jana Pawła II, przypominamy, ze wiara chrześcijańska nadała istotne duchowe znamię cywilizacji europejskiej i nadal dla wielu milionów ludzi jest także dziś żywą rzeczywistością współkształtującą tożsamość europejską.

Respektując w pełni autonomię i niezależność instytucji cywilnych, domagamy się w imię demokracji analogicznego poszanowania dla wartości religijnych oraz moralnych. Nie respektowanie zasady poszanowania wzajemnych przekonań i dyskryminowanie ludzi wierzących, którzy stanowią zdecydowaną większość społeczeństwa europejskiego, podważa najbardziej istotne cele leżące u podstaw jedności europejskiej.

Warszawa, 21 102003 r

 

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama