Apel w sprawie dopłat bezpośrednich dla rolników

Apel Metropolity Krakowskiego Kardynała Franciszka Macharskiego w sprawie rolniczych dopłat bezpośrednich, 31.05.2004

W związku z licznymi wątpliwościami i pytaniami kierowanymi do księży i  do Kurii w sprawie dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej do posiadanych hektarów ziemi rolnej, chcę wyjaśnić szczególnie społeczne i  moralne aspekty tej sprawy.

Dopłaty bezpośrednie w krajach Unii Europejskiej są powszechnie stosowanym systemem wyrównywania szans. Polskie rozdrobnione gospodarstwa potrzebują pilnie takiej pomocy. Jest to zatem przewidziany i  należący się ze sprawiedliwości sposób pomocy rolnikom.

Nieuzasadnione są obawy, że przyjmując tę formę pomocy rolnik naraża się na ograniczenie swojego prawa własności, które jest jednym z podstawowych filarów prawa Unii Europejskiej.

Wynikająca z nieporadności lub nieuzasadnionych obaw, rezygnacja z  przygotowania i złożenia wniosków o dopłaty bezpośrednie, byłaby poważnym zaniedbaniem wobec obowiązku troski o przyszłość żyjących na wsi rodzin.

Zwracam się także do pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i pracowników samorządowych z prośbą o pomoc rolnikom w  przygotowaniu i złożeniu wniosków o dopłaty bezpośrednie, gdyż termin 15 czerwca 2004 roku jest coraz bliższy.

Kraków, dnia 31 maja 2004 r.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama