Apel Metropolity Krakowskiego Kardynała Franciszka Macharskiego w sprawie rolniczych dopłat bezpośrednich, 31.05.2004
W związku z licznymi wątpliwościami i pytaniami kierowanymi do księży i do Kurii w sprawie dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej do posiadanych hektarów ziemi rolnej, chcę wyjaśnić szczególnie społeczne i moralne aspekty tej sprawy.
Dopłaty bezpośrednie w krajach Unii Europejskiej są powszechnie stosowanym systemem wyrównywania szans. Polskie rozdrobnione gospodarstwa potrzebują pilnie takiej pomocy. Jest to zatem przewidziany i należący się ze sprawiedliwości sposób pomocy rolnikom.
Nieuzasadnione są obawy, że przyjmując tę formę pomocy rolnik naraża się na ograniczenie swojego prawa własności, które jest jednym z podstawowych filarów prawa Unii Europejskiej.
Wynikająca z nieporadności lub nieuzasadnionych obaw, rezygnacja z przygotowania i złożenia wniosków o dopłaty bezpośrednie, byłaby poważnym zaniedbaniem wobec obowiązku troski o przyszłość żyjących na wsi rodzin.
Zwracam się także do pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i pracowników samorządowych z prośbą o pomoc rolnikom w przygotowaniu i złożeniu wniosków o dopłaty bezpośrednie, gdyż termin 15 czerwca 2004 roku jest coraz bliższy.
Kraków, dnia 31 maja 2004 r.
opr. mg/mg