Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


X Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - Watykan, 30 września — 27 października 2001 r.
(1 X — II KONGREGACJA)

Bp Joseph Cheng Tsai-fa Ordynariusz Tajnanu (Tajwan)

Głosiciel EwangeliiBiskup, świadomy własnych słabości i ograniczeń, na wzór człowieczeństwa Jezusa musi pielęgnować w sobie duchowość, która pozwoli mu stawić czoło codziennej rzeczywistości, nieprzewidzianym trudnościom, problemom osobistym i instytucjonalnym.

Jest on poddany naciskom spraw dnia codziennego i czuje cały ich ciężar. Toteż winien starać się zachowywać w życiu pogodę ducha, która sprzyja równowadze umysłowej, psychicznej i uczuciowej, pozwalając otwierać się na ludzi i ich problemy; dzięki temu, w sytuacjach smutnych i radosnych, powierzony mu lud może zawsze znaleźć w nim dojrzałego i dobrego ojca oraz nauczyciela duchowego.

W trudach swojej posługi biskup musi być zjednoczony z Chrystusem Ukrzyżowanym-Chwalebnym (por. Instrumentum laboris, 55). Musi wypracowywać w sobie harmonijną równowagę między pierwiastkami Boskim i ludzkim, mierzoną samą humanitas Chrystusa (por. Instrumentum laboris, 56).

Nie powinniśmy zaniedbywać pielęgnowania cnót chrześcijańskich — tak bardzo ich potrzebujemy! To mam na myśli, gdy mówię, że duchowość biskupa musi być oparta na człowieczeństwie Chrystusa.

Biskup, będąc sługą Ewangelii, musi jako pierwszy przyjąć Dobrą Nowinę, żyć jej duchem i dawać jej świadectwo. Ponadto powinien wykazywać gorliwość w głoszeniu Ewangelii, aby udzielała się ona także duchowieństwu i wiernym.

My, biskupi chińscy na Tajwanie, z niecierpliwością oczekujemy, by Kościół w Chinach mógł zaznać spokoju i — w atmosferze wolności religijnej, do której dąży obecnie cały świat — w sposób wolny głosić Ewangelię. W tych dniach całe Chiny świętują z racji uzyskania prawa do zorganizowania igrzysk olimpijskich w 2008 r. Mamy nadzieję, że Chiny będą potrafiły uczynić kolejny krok naprzód w realizacji olimpijskiego ideału wolności i równości i zapewnić wszystkim wolność religijną, abyśmy mogli głosić Ewangelię pokoju i miłości Chrystusa całemu narodowi chińskiemu.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wolność Chiny cnota biskup Synod Biskupów Tajwan sług Ewangelii
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W