Źródło łaski i pojednania

Przemówienie podczas Synodu Biskupów, 07.10.2005


7 X — IX KONGREGACJA

Bp Gervais Banshimiyubusa
Ordynariusz Ngozi (Burundi)

Źródło łaski i pojednania

W moim wystąpieniu pragnę dać świadectwo o tym, jak ważną rolę odgrywa Eucharystia podczas konfliktów, na podstawie tego, czego doświadczył w ostatnich latach Kościół w Burundi. Burundi, kraj chrześcijański, w którym katolicy stanowią ponad 60% społeczeństwa, przeżyło czas próby, jakim był okres tragicznych konfliktów pomiędzy różnymi wspólnotami etnicznymi. Konflikty te przerodziły się w wojnę domową, tak zaciekłą, że ludzie z różnych grup etnicznych bali się nawet spotykać na ulicy.

Dla ludzi z różnych grup etnicznych Eucharystie pozostały jedyną okazją do spotkania i modlitwy o pojednanie. Liturgia eucharystyczna, z jej dwoma stołami — słowa Bożego i Chleba eucharystycznego, daje szczególną możliwość: głoszenia prorockiego orędzia, które nieustannie budziło nadzieję na pojednanie; głoszenia słowa, które wzywało wszystkich bez wyjątku do nawrócenia serc i przemiany mentalności.

Przede wszystkim Eucharystia była jednak źródłem łaski, która dawała chrześcijanom nadprzyrodzoną odwagę, aby iść pod prąd i odrzucać, często za cenę życia, wszelką źle pojmowaną solidarność, opartą jedynie na braterstwie naturalnym grupy etnicznej bądź egoistycznych interesach.

Dzięki Eucharystii Kościół w Burundi odkrył piękno chrześcijańskiego męczeństwa. Świeccy, osoby konsekrowane i duszpasterze złożyli w ofierze swe życie i byli gotowi ponieść śmierć, aby dać świadectwo temu powszechnemu braterstwu, którego źródłem jest komunia w jednym Ciele i jednej Krwi Chrystusa!

Jesteśmy bardzo wdzięczni Kościołowi powszechnemu, który był świadomy łączących go z nami na mocy Eucharystii powszechnych więzów wspólnoty i na różne sposoby okazywał nam swą bliskość, troskę i braterstwo.

Mam nadzieję, że obecny Synod pomoże nam coraz bardziej odkrywać wartość tego wymiaru jedności w Chrystusie, który otwiera nas na braterstwo dzieci tej samej rodziny: rodziny Bożej. Wyrażając w sposób coraz bardziej konkretny to braterstwo między Kościołami w krajach Północy i Południa, przyczynimy się do tego, że współczesny świat, bardziej wrażliwy na świadectwo niż na słowo, uwierzy w tę wielką tajemnicę wiary, która czyni nas braćmi.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama