Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Benedykt XVI

Dawać świadectwo «Ewangelii pracy»

1 V 2005 — Modlitwa «Regina caeli» na placu św. PiotraUmiłowani Bracia i Siostry!

Po raz pierwszy zwracam się do was z tego okna, które dzięki umiłowanej postaci mojego poprzednika dobrze znają niezliczone osoby na całym świecie. A pomyślmy także o innym Oknie. Co niedzielę Jan Paweł II, wierny tradycji spotkania, które stało się miłym zwyczajem, przez ponad ćwierć wieku uczestniczył w historii Kościoła i świata, a my bardziej niż kiedykolwiek czujemy nadal jego bliskość. Wciąż odczuwam przede wszystkim wdzięczność dla tych, którzy w tych dniach wspierali mnie modlitwą, i tych, którzy ze wszystkich stron świata przysłali mi listy i życzenia.

Christós anesti! Tak, Chrystus naprawdę zmartwychwstał

Szczególnie serdecznie pragnę pozdrowić Kościoły prawosławne, starożytne Kościoły Wschodu i te wschodnie Kościoły katolickie, które właśnie w tę niedzielę świętują Zmartwychwstanie Chrystusa. Do tych naszych umiłowanych braci kieruję tradycyjne przesłanie radości: Christós anesti! Tak, Chrystus zmartwychwstał, naprawdę zmartwychwstał. Z całego serca życzę, aby obchody Paschy były dla nich wspólną modlitwą wiary i uwielbienia Tego, który jest Panem nas wszystkich i który wzywa, abyśmy zdecydowanie szli drogą prowadzącą ku pełnej jedności.

Życzę, aby nie brakowało miejsc pracy, zwłaszcza dla ludzi młodych

Maj rozpoczyna przypadające dziś bardzo drogie chrześcijańskiemu ludowi wspomnienie liturgiczne św. Józefa Robotnika. Jak wiecie, mam na imię Józef. Wspomnienie to ustanowił czcigodnej pamięci papież Pius XII dokładnie przed pięćdziesięciu laty, aby podkreślić znaczenie pracy i obecności Chrystusa i Kościoła w środowisku robotniczym. Także w dzisiejszym społeczeństwie trzeba dawać świadectwo «Ewangelii pracy», o której mówił Jan Paweł II w swojej Encyklice Laborem exercens. Ufam, że nie zabraknie pracy, zwłaszcza dla ludzi młodych, i że jej warunki będą w coraz większym stopniu wyrażały poszanowanie godności osoby ludzkiej.

«Chrześcijańskie braterstwo» jest wartością, którą należy ucieleśniać w świecie pracy

Z serdecznością myślę o wszystkich ludziach pracy i pozdrawiam tych, którzy zgromadzili się na placu św. Piotra, członków licznych stowarzyszeń. W szczególności pozdrawiam przyjaciół z ACLI (Associazioni Cristiane dei Lavoratori Italiani — Chrześcijańskie Stowarzyszenia Pracowników Włoskich), którzy w tym roku obchodzą sześćdziesiątą rocznicę powstania organizacji, i życzę im, aby nadal żyli zgodnie ze swoim wyborem «chrześcijańskiego braterstwa», wartością, którą należy pielęgnować w dziedzinie pracy i życia społecznego, aby jedność rodziny ludzkiej była budowana na filarach solidarności, sprawiedliwości i pokoju.

Zawierzmy Maryi wszystkie potrzeby Kościoła i ludzkości

Na koniec kieruję myśl ku Maryi, Tej, której miesiąc maj jest poświęcony w sposób szczególny. Słowem, a bardziej jeszcze przykładem Papież Jan Paweł II uczył nas kontemplować Chrystusa oczyma Maryi, wskazując zwłaszcza na wartość modlitwy różańca świętego. Śpiewając Regina caeli, zawierzajmy Dziewicy wszystkie potrzeby Kościoła i ludzkości.

Po modlitwie «Regina caeli» i udzieleniu błogosławieństwa Ojciec Święty powiedział m.in.:

W tych dniach często myślę o wszystkich narodach, które cierpią z powodu wojen, chorób i ubóstwa. Dziś w szczególności jestem sercem z umiłowaną ludnością Togo, cierpiącą z powodu bolesnych walk wewnętrznych. Modlę się o dar zgody i pokoju dla tych wszystkich narodów.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: zmartwychwstanie praca Maryja bezrobocie braterstwo św. Józef Benedykt XVI pierwszy Anioł Pański Ewangelia pracy
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W