Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański 5.04.2009
Kieruję teraz szczególne pozdrowienie do 150 delegatów — biskupów, kapłanów i świeckich — którzy w ubiegłych dniach uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu poświęconym Światowym Dniom Młodzieży, zorganizowanym przez Papieską Radę ds. Świeckich. Rozpoczynają się tym samym przygotowania do najbliższego światowego spotkania młodych, które odbędzie się w sierpniu 2011 r. w Madrycie i na które wybrałem już temat: «Zapuśćcie korzenie w Chrystusie i na Nim dalej się budujcie, i umacniajcie się w wierze» (por. Kol 2, 7). Zgodnie z tradycją, młodzież australijska przekaże za chwilę młodzieży hiszpańskiej «pielgrzymujący krzyż» Światowych Dni Młodzieży, który obwieszcza wszystkim młodym ludziom na ziemi przesłanie miłości Chrystusa. Ta «sztafeta» ma wielce symboliczne znaczenie — wyraża bowiem naszą bezgraniczną wdzięczność Bogu za dary otrzymane podczas wielkiego spotkania w Sydney i za to, czym zechce nas obdarować w Madrycie. Jutro krzyż razem z ikoną Maryi Panny odjedzie do stolicy Hiszpanii i tam będzie niesiony w procesji Wielkiego Piątku. Potem rozpocznie długą pielgrzymkę przez diecezje Hiszpanii, a latem 2011 r. wróci do Madrytu. Niech ten krzyż i ta ikona Maryi będą dla wszystkich znakiem niezwyciężonej miłości Chrystusa oraz Jego i naszej Matki!
Wczoraj, 4 kwietnia, obchodzony był iv Międzynarodowy Dzień ogłoszony przez ONZ, aby uwrażliwić wszystkich na problem min przeciwpiechotnych. Po upływie 10 lat od wejścia w życie konwencji zakazującej stosowania tego typu broni i po tym, jak rozpoczęto niedawno podpisywanie konwencji zakazującej stosowania broni kasetowej, pragnę zachęcić kraje, które jeszcze tego nie uczyniły, do składania podpisów pod tymi ważnymi instrumentami humanitarnego prawa międzynarodowego, które zawsze cieszyły się poparciem Stolicy Apostolskiej. Wyrażam również poparcie dla wszelkich inicjatyw mających na celu zagwarantowanie pomocy, jakiej potrzebują ofiary tych niszczycielskich rodzajów broni.
Tragedia emigrantów afrykańskich
Chciałbym również z wielkim bólem wspomnieć o naszych afrykańskich braciach i siostrach, którzy kilka dni temu ponieśli śmierć w Morzu Śródziemnym, próbując dotrzeć do Europy. Nie możemy pogodzić się z tymi tragediami, które niestety od jakiegoś czasu wciąż się powtarzają! Zjawisko to osiągnęło tak poważne rozmiary, że coraz pilniej potrzebna jest wspólna strategia Unii Europejskiej i państw afrykańskich, a także wprowadzenie odpowiednich rozporządzeń o charakterze humanitarnym, aby emigranci nie musieli korzystać z usług pozbawionych skrupułów pośredników.
Modlę się do Pana, aby przyjął do swojego pokoju ofiary; jednocześnie pragnę zwrócić uwagę, że ten problem, który kryzys globalny jeszcze bardziej pogłębia, zostanie rozwiązany dopiero wtedy, gdy z pomocą wspólnoty międzynarodowej mieszkańcy Afryki zdołają uwolnić się od nędzy i wojen.
po polsku:
Serdeczne pozdrowienie kieruję do polskiej młodzieży. Podczas gdy wasi rówieśnicy z Australii przekazują krzyż młodym Hiszpanom, modlę się, aby ten znak miłości Chrystusa był drogi młodym ludziom na całym świecie. Niech dla was wszystkich będzie punktem odniesienia w dniach szczęśliwych i w godzinach próby. Bożej miłości was zawierzam i z serca błogosławię.
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano (6/2009) and Polish Bishops Conference