Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Benedykt XVI

Przymierze Chrystusa z nowymi pokoleniami

6 lipca 2008 — Castel GandolfoDrodzy bracia i siostry!

Pragnę przede wszystkim serdecznie pozdrowić władze, wszystkich mieszkańców oraz całą wspólnotę kościelną Castel Gandolfo, a zarazem wyrazić im wdzięczność za gorące i przyjazne przyjęcie, z jakim zawsze się tu spotykam. Myślami wybiegam już do Australii, gdzie — jak Bóg da — udam się w przyszłą sobotę, 12 lipca. Bowiem w Sydney, w południowo-wschodniej części kraju, odbędzie się XXIII Światowy Dzień Młodzieży. Przez ostatnie miesiące «Krzyż młodych» przemierzał całą Oceanię, a w Sydney znów będzie milczącym świadkiem przymierza Pana Jezusa Chrystusa z nowymi pokoleniami. Na 15 lipca zaplanowano uroczyste powitanie młodzieży, w sobotę 19 odbędzie się wielkie czuwanie, a w niedzielę 20 — celebracja Eucharystii, która będzie wydarzeniem kulminacyjnym, a zarazem zamykającym spotkanie. Konferencja Episkopatu Australii przy współpracy władz świeckich przygotowała wszystko bardzo starannie. Pierwsze grupy młodych dziewcząt i chłopców z innych kontynentów już ruszają w podróż do Australii. Zapraszam cały Kościół do duchowego udziału w tym nowym etapie wielkiego pielgrzymowania młodzieży po całym świecie, które w 1985 r. zapoczątkował sługa Boży Jan Paweł II.

Tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży zapowiada się jako nowa Pięćdziesiątnica. Już od roku wspólnoty chrześcijańskie przygotowują się zgodnie z moimi wskazaniami, zawartymi w przesłaniu na temat: «Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami» (Dz 1, 8). Ta obietnica, którą Jezus złożył swym uczniom po zmartwychwstaniu, zachowuje zawsze moc i aktualność w Kościele. Duch Święty, oczekiwany i przyjmowany w modlitwie, uzdalnia wiernych do bycia świadkami Jezusa i Jego Ewangelii. Dmąc w żagle Kościoła, Boży Duch wciąż na nowo popycha go «na głębię», z pokolenia na pokolenie, by wszystkim niósł dobrą nowinę o Bożej miłości, w pełni objawionej w Jezusie Chrystusie, który za nas umarł i zmartwychwstał. Jestem przekonany, że we wszystkich zakątkach ziemi katolicy połączą się ze mną i z młodzieżą, zebraną w Sydney niczym w Wieczerniku, usilnie prosząc Ducha Świętego, aby napełnił serca wewnętrznym światłem, miłością do Boga i braci oraz odwagą, by szerzyć odwieczne przesłanie Jezusa wśród ludzi należących do różnych kultur i mówiących różnymi językami.

Światowym Dniom Młodzieży towarzyszy oprócz krzyża ikona Najświętszej Maryi Panny. Jej matczynej opiece zawierzamy tę podróż do Australii i spotkanie młodzieży w Sydney. W tę pierwszą niedzielę lipca proszę Maryję także o wstawiennictwo, aby w tym letnim czasie wszyscy mogli wypocząć i nabrać nowych sił fizycznych i duchowych.

Międzynarodowy Festiwal Małych Artystów

Serdecznie pozdrawiam dzieci i ich opiekunów, uczestniczących w Międzynarodowym Festiwalu Małych Artystów 2008, zorganizowanym przez Soong Ching Ling Foundation of Italy. Miłość, zgoda, harmonia i solidarność to wartości, które pragniecie szerzyć w Chinach i w innych krajach świata. Oby sztuka i kultura łączyły narody. Dzieci są przyszłością rodziny ludzkiej i dlatego mają pełne prawo budować piękniejszy i bardziej ludzki świat. Korzystam z waszej obecności, by przekazać życzenia pokoju i radości wszystkim waszym rówieśnikom w Chinach i na całym świecie.

Szczyt G8 w Japonii

Jutro, 7 lipca, głowy państw i szefowie rządów krajów grupy G8 wraz z innymi przywódcami świata spotkają się w Japonii na dorocznym szczycie. W ostatnich dniach podnosiły się liczne głosy — między innymi przewodniczących konferencji episkopatów tych krajów — apelujące o dotrzymanie zobowiązań podjętych w czasie poprzednich spotkań na szczycie G8 i o odważne podejmowanie wszelkich niezbędnych działań, by zwalczyć plagi skrajnego ubóstwa, głodu, chorób i analfabetyzmu, które wciąż gnębią znaczną część ludzkości. Ja też przyłączam się do tego usilnego apelu o solidarność. Zwracam się zatem do uczestników spotkania w Hokkaido-Toyako z prośbą o to, by głównym przedmiotem swych obrad uczynili potrzeby ludności najsłabszej i najuboższej, której sytuację pogarszają spekulacje i wstrząsy finansowe oraz ich negatywny wpływ na ceny żywności i energii. Mam nadzieję, że wielkoduszność i dalekowzroczność pomogą podjąć decyzje, które doprowadzą do ożywienia sprawiedliwego procesu całościowego rozwoju w poszanowaniu ludzkiej godności.

po polsku:

Pozdrawiam Polaków, uczestników modlitwy «Anioł Pański». Życzę, by czas wakacji przyniósł wszystkim odnowę sił fizycznych i duchowych. Pamiątam także o tych, którzy z różnych racji nie mają możliwości udania się na wakacyjny odpoczynek - szczególnie o rolnikach zbierających plony ziemi. Waszym modlitwom polecam Światowy Dzień Młodzieży w Sydney, na który udaję się w najbliższą sobotę. Z serca wam wszystkim błogosławię.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież Duch Święty pięćdziesiątnica Zesłanie Ducha Świętego pokolenia Światowy Dzień Młodzieży Sydney ŚDM
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W