Wierni dziedzictwu św. Piotra Celestyna

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" po Mszy św. w Sulmonie, 4.07.2010


Benedykt XVI

Wierni dziedzictwu św. Piotra Celestyna

Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański»

Benedykt XVI odwiedził 4 lipca Sulmonę w Abruzji, miasteczko oddalone od Rzymu o ok. 150 km. Okazją do tej wizyty był Rok Jubileuszowy, ogłoszony przez biskupów regionu Abruzji i Molise w 800. rocznicę urodzin św. CELESTYNA V, papieża. Wizytę rozpoczęła uroczysta Msza św., odprawiana na głównym placu miasteczka, przy ołtarzu, na którym znajdowała się sprowadzona z L'Aquili urna z relikwiami Celestyna V. Po Mszy św. Ojciec Święty odmówił z wiernymi modlitwę «Anioł Pański» i zawierzył diecezję Najświętszej Maryi Pannie. Następnie udał się do diecezjalnego centrum duszpasterskiego, gdzie poświęcił niedawno odremontowany dom dla księży chorych i w podeszłym wieku, który nazwano jego imieniem. Po obiedzie, który Papież spożył z miejscowym duchowieństwem i osobami towarzyszącymi, odbyło się spotkanie z dyrektorem i strażnikami miejscowego zakładu karnego oraz delegacją 5 więźniów, a potem w sulmońskiej katedrze św. Panfiliusza nabożeństwo eucharystyczne z udziałem młodzieży. W imieniu zgromadzonych dwoje młodych ludzi zadało kilka pytań, do których Ojciec Święty nawiązał poźniej w swoim przemówieniu. Po spotkaniu z młodzieżą Benedykt XVI zszedł do krypty katedry, by oddać hołd relikwiom św. Panfiliusza i św. Celestyna V, po czym powrócił do Watykanu.

Drodzy bracia i siostry!

Na zakończenie tej uroczystej celebracji w porze tradycyjnych niedzielnych spotkań zapraszam was do odmówienia wspólnie modlitwy Anioł Pański. Powierzam Dziewicy Maryi, której oddajecie szczególną cześć w sanktuarium Matki Bożej della Libera, Kościół w Sulmonie-Valvie: biskupa, kapłanów i cały lud Boży. Niech zjednoczony i radosny idzie drogą wiary, nadziei i miłości. Wierny dziedzictwu św. Piotra Celestyna, niech umiejętnie zawsze łączy ewangeliczny radykalizm z miłosierdziem, aby wszyscy, którzy szukają Boga, mogli Go znaleźć.

W wyciszeniu i zasłuchaniu Dziewicy Maryi św. Piotr z Morrone znalazł doskonały wzór posłuszeństwa woli Bożej, prowadząc życie proste i pokorne, ukierunkowane na poszukiwanie tego, co naprawdę istotne, zawsze pełne wdzięczności Panu, każdą rzecz uznając za dar Jego dobroci.

Również my, którzy żyjemy w czasach większych wygód i nowych możliwości, jesteśmy wezwani do tego, by docenić styl życia skromnego, aby zachować większą wolność umysłu i serca i móc dzielić się dobrami z braćmi. Niech Matka Najświętsza, która swoją macierzyńską obecnością wspierała pierwszą wspólnotę uczniów Jezusa, pomoże Kościołowi również dzisiaj w dawaniu dobrego świadectwa Ewangelii.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama