Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Benedykt XVI

Dom Papieża jest otwarty dla wszystkich

12 X 2007 — Z okazji zakończenia prac konserwatorskich nad Spiżową Bramą12 października powróciła na swoje miejsce odrestaurowana Spiżowa Brama. Początki historii tej słynnej bramy sięgają XV w. Do jej wykonania wykorzystano elementy pochodzące z antycznych świątyń z okresu republikańskiego, Panteonu, a także Baptysterium na Lateranie. Skutecznie chroniła wstępu do Pałacu Apostolskiego podczas różnych inwazji, m.in. w czasie słynnego «Sacco di Roma» w 1527 r. W latach 1617-1619 brama uzyskała swój obecny kształt. Waży 4800 kg, ma 7,5 m wysokości i 4 m szerokości. Poniżej zamieszczamy przemówienie Ojca Świętego wygłoszone przy Spiżowej Bramie z okazji jej inauguracji po zakończeniu prac.

Czcigodni i szanowni państwo, drodzy bracia i siostry!

Spotykamy się w miejscu, które stanowi główne wejście do Pałacu Apostolskiego, aby pobłogosławić i zainaugurować Spiżową Bramę po trwającej dwa lata żmudnej i wymagającej wielkiego kunsztu kompletnej restauracji. Samo w sobie wydarzenie to nie ma istotnego znaczenia, jest jednak ważne ze względu na funkcję, jaką pełni ta szczególna brama, będąca naocznym świadkiem wielu stuleci dziejów Kościoła. Dziękuję wam zatem za przybycie i każdego z was serdecznie pozdrawiam.

Brama ta została wykonana przez Giovanniego Battistę Sorię i Orazia Censore za pontyfikatu Pawła V, który w latach 1617-1619 polecił w pełni odnowić całą strukturę Porta Palatii. W 1663 r. po gruntownych przeróbkach architektonicznych, dokonanych przez wielkiego geniusza Giana Lorenza Berniniego, brama została przesunięta na obecne miejsce, czyli na próg łączący kolumnadę placu św. Piotra ze Skrzydłem Konstantyna. Ze względu na zniszczenia, jakim ulegała przez lata, chciano ją odrestaurować z okazji wielkiego jubileuszu roku 2000. Jednak gruntowna renowacja okazała się możliwa dopiero kilka lat później. Bramę zatem zdjęto i nie tylko przywrócono jej pierwotne piękno, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych metod i technik renowacji, ale także wzmocniono ją stalową konstrukcją. Teraz powróciła na swoje miejsce pod piękną mozaiką przedstawiającą Matkę Bożą z Dzieciątkiem w towarzystwie świętych Piotra i Pawła, by pełnić swą funkcję.

Właśnie dlatego, że stanowi ona wejście do domu tego, kogo Pan powołał, by jako ojciec i pasterz prowadził cały lud Boży, brama ta ma również znaczenie symboliczne i duchowe. Przechodzą tędy ci, którzy przybywają na spotkanie z Następcą Piotra. Mijają ją pielgrzymi i interesanci udający się do różnych urzędów, które mieszczą się w Pałacu Apostolskim. Gorąco pragnę, aby ci, którzy wchodzą przez Spiżową Bramę, już od progu poczuli się w gościnie u Papieża. Dom Papieża jest otwarty dla wszystkich.

Wyrażam uznanie i wdzięczność wszystkim, dzięki którym stało się możliwe przeprowadzenie tych pilnych i gruntownych prac konserwatorskich. Przede wszystkim tym, którzy kierowali pracami w ich różnych fazach i je wykonywali: Służbom Technicznym Gubernatoratu i Pracowni Konserwacji Zabytków w Muzeach Watykańskich, które przy renowacji elementów wykonanych z drewna i metalu korzystały z kompetentnej pomocy wyspecjalizowanych firm. Podjęcie tych długich i niełatwych prac było możliwe dzięki hojnej pomocy finansowej Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego oraz banku Credito Artigiano. Dlatego bardzo dziękuję tym dwóm instytucjom, które w ten sposób zechciały wyrazić swą wierność Papieżowi i troskę o dzieła sztuki należące do Stolicy Apostolskiej. Szczere podziękowania kieruję do wszystkich, którzy na różne sposoby wnieśli swój wkład w to dzieło.

A teraz kadrę kierowniczą, pracowników i dobroczyńców, jak również każdego z was tu obecnych zapewniam o pamięci w modlitwie i z serca udzielam wszystkim apostolskiego błogosławieństwa.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: sztuka papież Rzym Bernini Watykan pałac apostolski Spiżowa Brama Porta Palatii Orazio Censore Giovanni Battista Soria
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W