Współpraca Kościoła i instytucji świeckich pokazuje, że dobro jednoczy

Przemówienie do komitetów odpowiedzialnych za organizację ŚDM - podróż Papieża Benedykta XVI do Madrytu, na Światowy Dzień Młodzieży (18-21.08.2011)


Benedykt XVI

Współpraca Kościoła i instytucji świeckich pokazuje, że dobro jednoczy

20 VIII 2011 — Przemówienie do komitetów odpowiedzialnych za organizację ŚDM

Drodzy przyjaciele!

Z radością przyjmuję was w tej nuncjaturze apostolskiej, aby podziękować wam serdecznie za cały wasz wkład w zorganizowanie tego Światowego Dnia Młodzieży.

Wiem bardzo dobrze, że od chwili podania do publicznej wiadomości, że archidiecezja madrycka została wybrana na miejsce tego wydarzenia, kard. Antonio María Rouco Varela dał początek pracom lokalnego komitetu organizacyjnego, w którym współpracowali — w głębokim poczuciu ducha kościelnego i z niezwykłą miłością do Wikariusza Chrystusowego — odpowiedzialni za różne środowiska, uczestniczące w przygotowaniu tak doniosłego wydarzenia, koordynowani przez bpa Cesara Augusta Franca Martineza. Tylko umiłowanie Kościoła i troska o ewangelizację młodych ludzi tłumaczą tak wielkoduszny wkład czasu i energii, który przyniesie obfite owoce apostolskie. W ciągu wielu miesięcy dawaliście z siebie wszystko, co najlepsze, w służbie misji Kościoła. Bóg wam to wynagrodzi stokrotnie. Nie tylko wam, ale także waszym rodzinom i instytucjom, które ofiarnie wspierały wasze oddanie i starania. Skoro Jezus mówi, że nawet kubek wody, podany w Jego imię, nie pozostanie bez nagrody, to tym bardziej codzienne i wytrwałe zaangażowanie w organizację wydarzenia kościelnego o takim znaczeniu jak to, w którym uczestniczymy! Dziękuję każdemu z was.

Pragnę tak samo wyrazić moją wdzięczność członkom Komisji Mieszanej, powołanej przez arcybiskupstwo Madrytu i władze państwowe, przez gminę i zarząd miejski Madrytu, która od rozpoczęcia przygotowań tego Światowego Dnia Młodzieży została utworzona z myślą o setkach tysięcy młodych pielgrzymów, którzy przybyli do Madrytu — miasta otwartego, pięknego i solidarnego. Z pewnością bez tej gorliwej współpracy nie byłaby możliwa realizacja wydarzenia tak złożonego i znaczącego. W odniesieniu do tego wiem dobrze, że różne instytucje wspierały lokalny komitet organizacyjny, nie szczędząc sił i działając w klimacie serdecznej współpracy, co przynosi zaszczyt temu szlachetnemu narodowi i znanym z ducha gościnności Hiszpanom.

Skuteczność tej komisji pokazuje, że nie tylko jest możliwa współpraca między Kościołem a instytucjami świeckimi, ale że gdy działają na rzecz inicjatywy o tak rozległym zasięgu jak ta, w której uczestniczymy, sprawdza się zasada, że dobro zespala wszystkich w jedności. Dlatego chcę wyrazić przedstawicielom poszczególnych władz, które pracowały bez wytchnienia, aby ten Światowy Dzień odbył się pomyślnie, najszczersze i najserdeczniejsze podziękowanie w imieniu Kościoła i młodych ludzi, którzy korzystają w tych dniach z waszej gościnności i opieki.

Proszę Pana o obfite dary dla was wszystkich, dla waszych rodzin i instytucji. Dziękuję.

opr. mg/mg« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama