Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Benedykt XVI

Aby utwierdzać braci w wierze

Spotkanie Papieża ze współpracownikami z Sekretariatu Stanu 15.09.2006. Przemówienie Ojca Świętego na zakończenie spotkaniaEminencje, Ekscelencje, drodzy Współpracownicy i Współpracownice!

Przed zakończeniem tego spotkania pragnę powiedzieć jeszcze raz to, co w tej chwili czuje moje serce. Jest to w pewnym sensie chwila smutna, ale przede wszystkim odczuwamy głęboką wdzięczność. Ksiądz Kardynał pracował z kilkoma papieżami, a na koniec ze mną, jako Sekretarz Stanu, wykazując oddanie, kompetencje, ducha służby, o czym już mówiłem. Chciałbym, przyłączając się do słów Księdza Kardynała, objąć tym moim podziękowaniem wszystkich współpracowników i współpracownice, a także przedstawicielstwa Stolicy Apostolskiej na świecie. Coraz lepiej rozumiem, że tylko ta wielka sieć współpracy pozwala wypełniać polecenie Pana: Confirma fratres tuos in fide — Utwierdzaj twoich braci w wierze. Tylko dzięki połączeniu tych wszystkich kompetencji, tylko dzięki pokorze, zaangażowaniu, pracowitości i wiedzy tak wielu osób może się powieść owo «utwierdzanie braci», w którego realizacji Papież okazuje posłuszeństwo Panu. Może on należycie wypełniać swoją misję dzięki tej szerokiej współpracy.

Dopiero w ostatnich latach, będąc prefektem Kongregacji Nauki Wiary, przekonywałem się coraz bardziej, z jak wielką kompetencją się tu pracuje, z jak wielkim oddaniem, z jaką pokorą i jak wielką wolą prawdziwego służenia Panu w Jego Kościele. Ta praca kurialna jest w rzeczywistości w wysokim stopniu pracą duszpasterską, ponieważ naprawdę pomaga prowadzić Lud Boży na zielone pastwiska — jak mówi Psalm — gdzie przebywa Słowo Boże i żywi nas przez całe życie.

Księże Kardynale, w ostatnich tygodniach zastanawiałem się, jaki znak mojej wdzięczności mogę ofiarować Księdzu Kardynałowi w tym momencie. Towarzyszył mi Ksiądz Kardynał w podróży do Bawarii. Odwiedziliśmy ważne siedziby biskupie: Monachium, Ratyzbonę i prastarą stolicę Fryzyngę; odwiedziliśmy nasze narodowe sanktuarium w Altötting, od wieków nazywane «sercem» Bawarii. Jest ono prawdziwym «sercem» tego kraju, ponieważ spotykając tam Matkę, spotykamy Pana. Tam we wszystkich momentach historii, we wszystkich trudnych chwilach teraźniejszości wraz z opieką Matki znajdujemy na nowo radość płynącą z wiary. Tam nasz lud się odnawia.

Ksiądz Kardynał był obecny przy tym, jak biskup Pasawy wręczył mi na pamiątkę kopię XV-wiecznej figury Matki Bożej, która wciąż na nowo przyciąga pielgrzymów pragnących doświadczyć miłości Matki nas wszystkich. Udało mi się zdobyć wierną kopię — istnieją kopie mniej cenne — Matki Bożej z Altötting. I myślę, że ta Matka Boża może być znakiem nie tylko mojej wielkiej wdzięczności, ale również znakiem naszej wspólnoty w modlitwie. Niech Matka Boża będzie zawsze z Księdzem Kardynałem, niech chroni i prowadzi Księdza Kardynała. To jest wyraz mojej szczerej wdzięczności.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kardynał Tarcisio Bertone dykasteria Kuria Rzymska kongregacja Angelo Sodano Sekreteriat Stanu
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W