Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


ZAKOŃCZENIE ROKU WIARY
Papież Franciszek

Odważne świadectwo składane tam, gdzie narodziła się nasza wiara

Przesłanie Papieża do łacińskiego patriarchy JerozolimyW niedzielę 17 listopada 2013 r. łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal przewodniczył na Górze Strącenia w Nazarecie Mszy św. na zakończenie Roku Wiary w Ziemi Świętej, w której uczestniczyło ok. 7 tys. wiernych z Izraela, Palestyny, Jordanii i innych krajów. Z tej okazji Papież Franciszek skierował do niego następujące przesłanie:

Wielce Błogosławiony Fouad Twal,
Łaciński Patriarcha Jerozolimy

Przesyłam serdeczne pozdrowienia Wielce Błogosławionemu i jego braciom Biskupom, a także wszystkim, którzy zgromadzili się w Nazarecie na uroczystych obchodach zakończenia Roku Wiary w Ziemi Świętej. Zapewniam was o mojej duchowej bliskości i modlę się, aby te obchody były nie tylko świadectwem waszej wiary, lecz pokarmem dla niej i zachętą dla innych do spotkania z Jezusem Chrystusem.

Ogłaszając Rok Wiary, mój umiłowany poprzednik Benedykt XVI napisał, że «w tym Roku niezmiernie ważne będzie przypomnienie historii naszej wiary, którą cechuje niezgłębiona tajemnica, jaką jest splot świętości i grzechu» (Porta fidei, n.13). Ten ostatni rok był dla nas wszystkich okazją do tego, by na nowo zastanowić się nad tajemnicą wiary i świętością Boga, którą On podzielił z nami w Jezusie Chrystusie. Robimy to jako grzesznicy, świadomi swojej niegodności, lecz tym bardziej wdzięczni za Boże miłosierdzie i za nieustanną zachętę do jednoczenia się z Nim i z ludem.

Historia naszej wiary ma swoje korzenie w ziemi, na której odbywają się wasze obchody. Aby móc zrozumieć naszą indywidualną historię wiary i potrzebę Bożego miłosierdzia, wszyscy musimy najpierw skierować nasze myśli ku miejscu i czasowi, w którym Jezus sam chodził wśród nas. Tam Pan Jezus przyjął bowiem naszą ludzką naturę i objawił nam Boga. Tam głosił nauki swoim apostołom i uczniom, przeżywał radości i cierpienia, błogosławieństwa i trudy ludzkiego życia i miłości. Tam też ofiarował nam swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie oraz pewność życia wiecznego.

Pragnę wyrazić głębokie uznanie wszystkim chrześcijanom w Ziemi Świętej za to, że wiernie strzegą miejsc świętych, a także za ich nieustanne świadectwo i głoszenie Ewangelii. Zapewniam was o moich modlitwach i wdzięczności Bogu za waszą głęboką wiarę i wytrwałość. Zachęcam was, byście byli zawsze świadkami pokoju, radości i miłosierdzia Bożego.

Zapewniam o mojej modlitwie również pielgrzymów uczestniczących w tej Mszy św. Niech wasza obecność w świętych miejscach będzie okazją do spotkania Jezusa Chrystusa oraz pogłębienia miłości do Niego i do Jego Kościoła.

Rok Wiary dobiega końca, lecz modlę się, by wasze pragnienie poznania Jezusa wzrastało i aby wasza miłość do Niego stawała się coraz głębsza. Obyście mogli dzielić się tym darem wiary z coraz większą gorliwością, przysparzając łaski i błogosławieństw swoim rodzinom, wspólnotom i całemu światu.

Ze szczególną wdzięcznością dla tych, dzięki którym te uroczyste obchody stały się możliwe, zawierzam was wszystkich wstawiennictwu Maryi, Matki Jezusa, i św. Józefowi, Jej małżonkowi, oraz udzielam wam mojego Apostolskiego Błogosławieństwa jako zadatku pokoju i radości.

Watykan, 8 listopada 2013 r.

Franciszek Iopr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wiara Jerozolima Nazaret Ziemia Święta miejsca święte poznanie Jezusa rok wiary

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W