Odważne świadectwo składane tam, gdzie narodziła się nasza wiara

Przesłanie do łacińskiego patriarchy Jerozolimy z okazji zakończenia Roku Wiary, 8.11.2013


Papież Franciszek

Odważne świadectwo składane tam, gdzie narodziła się nasza wiara

Przesłanie Papieża do łacińskiego patriarchy Jerozolimy

W niedzielę 17 listopada 2013 r. łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal przewodniczył na Górze Strącenia w Nazarecie Mszy św. na zakończenie Roku Wiary w Ziemi Świętej, w której uczestniczyło ok. 7 tys. wiernych z Izraela, Palestyny, Jordanii i innych krajów. Z tej okazji Papież Franciszek skierował do niego następujące przesłanie:

Wielce Błogosławiony Fouad Twal,
Łaciński Patriarcha Jerozolimy

Przesyłam serdeczne pozdrowienia Wielce Błogosławionemu i jego braciom Biskupom, a także wszystkim, którzy zgromadzili się w Nazarecie na uroczystych obchodach zakończenia Roku Wiary w Ziemi Świętej. Zapewniam was o mojej duchowej bliskości i modlę się, aby te obchody były nie tylko świadectwem waszej wiary, lecz pokarmem dla niej i zachętą dla innych do spotkania z Jezusem Chrystusem.

Ogłaszając Rok Wiary, mój umiłowany poprzednik Benedykt XVI napisał, że «w tym Roku niezmiernie ważne będzie przypomnienie historii naszej wiary, którą cechuje niezgłębiona tajemnica, jaką jest splot świętości i grzechu» (Porta fidei, n.13). Ten ostatni rok był dla nas wszystkich okazją do tego, by na nowo zastanowić się nad tajemnicą wiary i świętością Boga, którą On podzielił z nami w Jezusie Chrystusie. Robimy to jako grzesznicy, świadomi swojej niegodności, lecz tym bardziej wdzięczni za Boże miłosierdzie i za nieustanną zachętę do jednoczenia się z Nim i z ludem.

Historia naszej wiary ma swoje korzenie w ziemi, na której odbywają się wasze obchody. Aby móc zrozumieć naszą indywidualną historię wiary i potrzebę Bożego miłosierdzia, wszyscy musimy najpierw skierować nasze myśli ku miejscu i czasowi, w którym Jezus sam chodził wśród nas. Tam Pan Jezus przyjął bowiem naszą ludzką naturę i objawił nam Boga. Tam głosił nauki swoim apostołom i uczniom, przeżywał radości i cierpienia, błogosławieństwa i trudy ludzkiego życia i miłości. Tam też ofiarował nam swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie oraz pewność życia wiecznego.

Pragnę wyrazić głębokie uznanie wszystkim chrześcijanom w Ziemi Świętej za to, że wiernie strzegą miejsc świętych, a także za ich nieustanne świadectwo i głoszenie Ewangelii. Zapewniam was o moich modlitwach i wdzięczności Bogu za waszą głęboką wiarę i wytrwałość. Zachęcam was, byście byli zawsze świadkami pokoju, radości i miłosierdzia Bożego.

Zapewniam o mojej modlitwie również pielgrzymów uczestniczących w tej Mszy św. Niech wasza obecność w świętych miejscach będzie okazją do spotkania Jezusa Chrystusa oraz pogłębienia miłości do Niego i do Jego Kościoła.

Rok Wiary dobiega końca, lecz modlę się, by wasze pragnienie poznania Jezusa wzrastało i aby wasza miłość do Niego stawała się coraz głębsza. Obyście mogli dzielić się tym darem wiary z coraz większą gorliwością, przysparzając łaski i błogosławieństw swoim rodzinom, wspólnotom i całemu światu.

Ze szczególną wdzięcznością dla tych, dzięki którym te uroczyste obchody stały się możliwe, zawierzam was wszystkich wstawiennictwu Maryi, Matki Jezusa, i św. Józefowi, Jej małżonkowi, oraz udzielam wam mojego Apostolskiego Błogosławieństwa jako zadatku pokoju i radości.

Watykan, 8 listopada 2013 r.

Franciszek I


opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama