reklama

Znak powszechności Kościoła

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" po Mszy św. na zakończenie Jubileuszu Maryjnego - 9.10.2016

Znak powszechności Kościoła

Na zakończenie Mszy św. na placu św. Piotra Papież Franciszek powiedział:

Drodzy Bracia i Siostry!

Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o poważnych następstwach huraganu, który w minionych dniach przeszedł przez Karaiby, zwłaszcza Haiti, pozostawiając po sobie wiele ofiar i osób wysiedlonych, jak również ogromne szkody materialne. Zapewniam o mojej bliskości mieszkańców tych terenów i wyrażam ufność w poczucie solidarności wspólnoty międzynarodowej, instytucji katolickich oraz ludzi dobrej woli. Zachęcam was, byście przyłączyli się do mojej modlitwy za tych tak boleśnie doświadczonych, naszych braci i siostry.

Wczoraj w Oviedo, w Hiszpanii, zostali ogłoszeni błogosławionymi ks. January Fueyo Castañón i trzech świeckich. Chwalmy Pana za tych heroicznych świadków wiary dołączających do grona męczenników, którzy ofiarowali swoje życie w imię Chrystusa.

Kieruję moje najserdeczniejsze pozdrowienia do was wszystkich, drodzy pielgrzymi, którzy wzięliście udział w tym Jubileuszu Maryjnym. Dziękuję za waszą obecność! Wraz z wami pragnę powtórzyć słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział 8 października 2000 r. w Jubileuszowym Akcie Zawierzenia Maryi: «Matko, pragniemy Ci dzisiaj zawierzyć przyszłość, która nas czeka. Ludzkość może zamienić ten świat w ogród albo obrócić go w ruinę». Niech na tym rozdrożu Maryja Panna pomoże nam wybierać życie, przyjmując i praktykując Ewangelię Chrystusa Zbawiciela.

Zapowiedź Zwyczajnego Konsystorza Publicznego

Po odmówieniu modlitwy maryjnej Ojciec Święty powiedział:

Drodzy Bracia i Siostry!

Z radością ogłaszam, że w sobotę 19 listopada, w przeddzień zamknięcia Drzwi Świętych Miłosierdzia, odbędzie się konsystorz, podczas którego ustanowię 13 nowych kardynałów z pięciu kontynentów. Ich pochodzenie z jedenastu narodów wyraża powszechność Kościoła, który głosi Dobrą Nowinę o Miłosierdziu Bożym w każdym zakątku ziemi i o niej świadczy. Włączenie nowych kardynałów do diecezji Rzymu ukazuje również nierozerwalną więź łączącą Stolicę Piotrową i Kościoły partykularne rozsiane po całym świecie.

W niedzielę 20 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla, na zakończenie Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia będę koncelebrował Mszę św. z nowymi kardynałami, Kolegium Kardynalskim, arcybiskupami, biskupami i kapłanami.

Oto nazwiska nowych kardynałów:

1. Abp Mario Zenari, nuncjusz apostolski w Syrii (Włochy);

2. Abp Dieudonné Nzapalainga CSSP, metropolita Bangi (Republika Środkowoafrykańska);

3. Abp Carlos Osoro Sierra, metropolita Madrytu (Hiszpania);

4. Abp Sérgio da Rocha, metropolita Brasilii (Brazylia);

5. Abp Blase Joseph Cupich, metropolita Chicago (usa);

6. Abp Patrick D'Rozario CSC, metropolita Dhaki (Bangladesz);

7. Abp Baltazar Enrique Porras Cardozo, metropolita Meridy (Wenezuela);

8. Abp Jozef De Kesel, metropolita Malines-Brukseli (Belgia);

9. Bp Maurice Piat, ordynariusz Port Louis (Mauritius);

10. Bp Kevin Joseph Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia (usa);

11. Abp Carlos Aguiar Retes, metropolita Tlalnepantli (Meksyk);

12. Abp John Ribat MSC, metropolita Port Moresby (Papua-Nowa Gwinea);

13. Abp Joseph William Tobin CSSR, metropolita Indianapolis (usa).

Do Kolegium Kardynalskiego przyłączę także dwóch arcybiskupów seniorów i jednego biskupa seniora, którzy wyróżnili się w swej pasterskiej służbie, oraz jednego księdza, który dał wyraźne świadectwo chrześcijańskiej wiary. Reprezentują oni licznych biskupów i księży, którzy w całym Kościele budują lud Boży, głosząc miłosierną miłość Boga przez codzienną troskę o owczarnię Pana i wyznawanie wiary.

Są to:

1. Abp Anthony Soter Fernandez, były metropolita Kuala Lumpur (Malezja);

2. Bp Renato Corti, były ordynariusz diecezji Novara (Włochy);

3. Bp Sebastian Koto Khoarai OMI, były ordynariusz diecezji Mohale's Hoek (Lesoto);

4. Ks. Ernest Simoni, kapłan z archidiecezji Szkodra-Pult (Albania).

Pomódlmy się w intencji nowych kardynałów, aby potwierdzając swoją przynależność do Chrystusa, miłosiernego i wiernego Arcykapłana, wspomagali mnie w mojej posłudze Biskupa Rzymu, ustanowionego trwałą i widzialną zasadą i fundamentem jedności wiary i komunii (por. Lumen gentium, 18).

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama