Miłosierdzie i miłość zwyciężyły grzech

Rozważanie przed modlitwą "Regina Caeli" (Anioł Pański) w Poniedziałek Wielkanocny 28.03.2016

Miłosierdzie i miłość zwyciężyły grzech

Drodzy Bracia i Siostry, dzień dobry!

W ten poniedziałek po Wielkanocy, nazywany «Poniedziałkiem Anioła», nasze serca są wciąż napełnione radością paschalną. Po okresie Wielkiego Postu, czasie pokuty i nawrócenia, który Kościół przeżywał szczególnie intensywnie w tym Roku Świętym Miłosierdzia; po sugestywnych celebrach Triduum Sacrum także i dziś stajemy przed pustym grobem Jezusa i rozważamy z zadziwieniem i wdzięcznością wielką tajemnicę zmartwychwstania Pana.

Życie pokonało śmierć. Miłosierdzie i miłość zwyciężyły grzech! Potrzeba wiary i nadziei, aby otworzyć się na tę nową wspaniałą perspektywę. A wiemy, że wiara i nadzieja są darami Boga i powinniśmy o nie prosić: «Panie, daj mi wiarę, daj mi nadzieję! Bardzo ich potrzebujemy!». Pozwólmy, aby nas ogarnęły uczucia wyrażone w sekwencji paschalnej: «Tak, jesteśmy tego pewni — Chrystus prawdziwie zmartwychwstał». Pan zmartwychwstał pośród nas! Ta prawda naznaczyła w sposób trwały życie apostołów, którzy po zmartwychwstaniu znów odczuli potrzebę, by iść za swym Mistrzem, a otrzymawszy Ducha Świętego, poszli bez lęku głosić wszystkim to, co widzieli na własne oczy i czego osobiście doświadczyli.

W tym Roku Jubileuszowym jesteśmy wzywani, aby na nowo odkryć i przyjąć szczególnie głęboko pokrzepiającą wieść o zmartwychwstaniu: «Zmartwychwstał Chrystus, moja nadzieja!». Jeśli Chrystus zmartwychwstał, to możemy patrzeć nowymi oczami i nowym sercem na każde wydarzenie naszego życia, nawet na te najbardziej negatywne. Chwile ciemności, upadku, a także i grzechu mogą się odmienić i zapowiadać nową drogę. Gdy dotknęliśmy dna naszej nędzy i naszej słabości, zmartwychwstały Chrystus daje nam siłę, byśmy powstali. Jeśli się Mu powierzamy, to Jego łaska nas zbawia! Ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan jest pełnym objawieniem miłosierdzia, obecnego i działającego w dziejach. To jest orędzie paschalne, które rozbrzmiewa także dziś i które będzie rozbrzmiewało przez cały okres wielkanocny, aż do Zesłania Ducha Świętego.

Milczącym świadkiem wydarzeń męki i zmartwychwstania Jezusa była Maryja. Stała Ona obok krzyża: nie ugięła się wobec bólu, a Jej wiara Ją umacniała. W Jej udręczonym sercu matki zawsze palił się płomień nadziei. Prośmy Ją, aby pomogła także i nam przyjąć w pełni wielkanocne orędzie zmartwychwstania, abyśmy je ucieleśniali w naszym konkretnym codziennym życiu.

Niech Maryja Panna da nam pewność wiary, że każdy trudny krok na naszej drodze, oświetlony światłem Wielkanocy, stanie się błogosławieństwem i radością dla nas i dla innych, szczególnie dla osób cierpiących z powodu egoizmu i obojętności.

Zatem zwróćmy się do Niej z wiarą i pobożnością modlitwą Regina caeli, która zastępuje Anioł Pański przez cały okres wielkanocny.

Po modlitwie maryjnej Papież Franciszek powiedział m.in.:

Drodzy bracia i siostry!

Wczoraj w środkowym Pakistanie święta wielkanocne zostały zbroczone krwią przez odrażający zamach, który spowodował rzeź wielu niewinnych osób, w większości rodzin należących do mniejszości chrześcijańskiej — szczególnie kobiet i dzieci — zgromadzonych w publicznym parku, aby spędzić w radości święta wielkanocne. Pragnę wyrazić moją solidarność ze wszystkimi, których dotknęła ta nikczemna i bezsensowna zbrodnia, i zachęcam, by modlić się do Pana za liczne ofiary i ich bliskich. Apeluję do władz cywilnych i do wszystkich grup społecznych tego kraju o podjęcie wszelkich starań, aby przywrócić bezpieczeństwo i spokój ludności, a szczególnie najbardziej narażonym mniejszościom religijnym. Powtarzam raz jeszcze, że przemoc i zabójcza nienawiść prowadzą jedynie do cierpienia i zniszczenia; szacunek i braterstwo są jedyną drogą do osiągnięcia pokoju. Niech Pascha Pana pobudzi nas w sposób jeszcze mocniejszy do modlitwy do Boga, aby powstrzymały się ręce ludzi gwałtownych, którzy sieją terror i śmierć, ażeby w świecie mogły zapanować miłość, sprawiedliwość i pojednanie.

Pomódlmy się wszyscy za osoby, które poniosły śmierć w tym zamachu, za ich krewnych, za mniejszości chrześcijańskie i etniczne, żyjące w tym kraju. Zdrowaś Maryjo (...)

Życzę każdemu z was przeżywania radośnie i w pokoju tego tygodnia, w którym przedłuża się radość ze zmartwychwstania Chrystusa. Aby głębiej przeżyć ten czas, dobrze będzie, jeśli każdego dnia przeczytacie fragment Ewangelii, w którym jest mowa w wydarzeniu zmartwychwstania. Przez pięć minut, nie więcej, można czytać fragment Ewangelii. Pamiętajcie o tym!

Przyjemnych i świętych świąt wielkanocnych dla wszystkich! Proszę was, nie zapominajcie modlić się za mnie. Dobrego obiadu i do widzenia!

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama