Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Papież Franciszek

Punkt odniesienia dla Kościoła na świecie

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" 29 czerwca 2013Drodzy Bracia i Siostry!

Dziś, 29 czerwca, obchodzimy uroczystość Świętych Piotra i Pawła. Jest to w szczególny sposób święto Kościoła rzymskiego, którego fundamentem jest męczeństwo tych dwóch apostołów. Ale jest to również wielkie święto Kościoła powszechnego, ponieważ cały lud Boży zawdzięcza im dar wiary. Piotr jako pierwszy wyznał, że Jezus jest Chrystusem, Synem Bożym. Paweł upowszechnił to orędzie w świecie grecko-rzymskim. A Opatrzność zechciała, aby obydwaj dotarli tu, do Rzymu, i tu przelali krew za wiarę. Z tego powodu Kościół Rzymu stał się natychmiast, spontanicznie, punktem odniesienia dla wszystkich Kościołów rozrzuconych po całym świecie. Nie ze względu na potęgę imperium, ale mocą męczeństwa, świadectwa o Chrystusie! W istocie to miłość Chrystusa zawsze i wyłącznie rodzi wiarę i kieruje Kościołem.

Pomyślmy o Piotrze. Kiedy wyznał swoją wiarę w Jezusa, nie uczynił tego ze względu na swoje ludzkie zdolności, ale dlatego, że został zdobyty przez łaskę, którą emanował Jezus, przez miłość, którą wyczuwał w Jego słowach i widział w Jego gestach: Jezus był uosobieniem miłości Boga!

To samo przydarzyło się Pawłowi, choć w inny sposób. Paweł jako młody człowiek był wrogiem chrześcijan, a kiedy zmartwychwstały Chrystus powołał go na drodze do Damaszku, jego życie uległo przemianie: zrozumiał, że Jezus nie umarł, lecz żyje, i kocha także jego, który był Mu wrogiem! Oto doświadczenie miłosierdzia, przebaczenia Bożego w Jezusie Chrystusie: to jest Dobra Nowina, Ewangelia, której Piotr i Paweł doświadczyli w sobie i dla której oddali życie. Miłosierdzie, przebaczenie! Pan zawsze nam przebacza! Jest pełen miłosierdzia, jest miłosierny, ma miłosierne serce i zawsze na nas czeka!

Drodzy bracia i siostry, cóż to za radość wierzyć w Boga, który cały jest miłością, cały łaską! To jest wiara, którą Piotr i Paweł otrzymali od Chrystusa i przekazali Kościołowi. Wielbijmy Boga za tych dwóch chwalebnych świadków i tak jak oni pozwólmy, aby nas zdobył Chrystus, miłosierdzie Chrystusa.

Pamiętamy również, że Szymon Piotr miał brata, Andrzeja, który podzielił z nim doświadczenie wiary w Jezusa. Co więcej, Andrzej spotkał Jezusa wcześniej od Szymona i natychmiast opowiedział o tym bratu oraz zaprowadził go do Jezusa. Z przyjemnością o tym przypominam, gdyż dzisiaj, zgodnie z piękną tradycją, jest w Rzymie delegacja Patriarchatu Konstantynopola, którego patronem jest właśnie apostoł Andrzej. Wszyscy razem przekazujemy nasze serdeczne pozdrowienia Patriarsze Bartłomiejowi I i modlimy się za niego oraz za ten Kościół. Zachęcam także was do odmówienia «Zdrowaś Mario» w intencji patriarchy BartłomiejaI; wszyscy razem: «Zdrowaś Mario...»

Modlimy się także za arcybiskupów metropolitów z różnych Kościołów na świecie, którym przed chwilą nałożyłem paliusz, symbol komunii i jedności.

Niech nam towarzyszy i wspiera nas wszystkich nasza umiłowana Matka, Najświętsza Maryja Panna.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wiara św. Paweł łaska Rzym wyznanie wiary Dobra Nowina Konstantynopol św. Piotr św. Andrzej Piotra i Pawła
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W