Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Podróż apostolska Jana Pawła II do Szwajcarii 5-6 czerwca 2004 r.
Jan Paweł II

Zawierzam naród szwajcarski Maryi

Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański» , 6 czerwca 2004 — Bernopo niemiecku:

1. Kończąc tę Eucharystię, pragnę w duchowej pielgrzymce udać się do licznych sanktuariów i kościołów w Szwajcarii, które są poświęcone Maryi.

Myślę w szczególności o opactwie w Einsiedeln, o sanktuariach maryjnych Madonna del Sasso, Notre Dame de Bouguillon, Notre Dame de Vorbourg. Z tych świętych miejsc Maryja czuwa nad dolinami i zakątkami waszego kraju, pomagając wiernym zachowywać i pomnażać cenne dobra wiary, nadziei i miłości.

po francusku:

2. Dziś zawierzam naród szwajcarski Najświętszej Dziewicy. Niech Maryja czuwa nad rodzinami, strzegąc ich miłości małżeńskiej i wspierając w misji rodzicielskiej! Niech dodaje odwagi osobom w podeszłym wieku i pomaga im wnosić cenny wkład w rozwój społeczeństwa! Niech umacnia w ludziach młodych poczucie wartości i zobowiązanie do życia nimi! Niech wyjedna dla całego narodu niezmienną i wspólną wolę budowania razem kraju, który będzie rozwijał się pomyślnie i żył w pokoju, poświęcał wiele uwagi osobom borykającym się z trudnościami i okazywał im wielką solidarność.

po włosku:

3. W sposób szczególny pragnę zawierzyć Maryi młodzież Szwajcarii, na którą Papież patrzy z miłością i wdzięcznością. Od pięciu wieków bowiem właśnie młodzi ludzie z tego kraju pełnią na rzecz Następcy Piotra i Stolicy Apostolskiej cenną i cieszącą się uznaniem służbę w Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej. Patrząc na wielkoduszną wierność Gwardii Szwajcarskiej, wszyscy mogą podziwiać ducha wiary i przywiązania do Kościoła licznych katolików szwajcarskich.

po retoromańsku:

4. Niech Przenajświętsza Panna Maryja, Niepokalana Matka Boga, pomaga waszemu narodowi utrzymywać harmonię i jedność między różnymi grupami językowymi i etnicznymi, które go tworzą, i odpowiednio wykorzystać wkład każdej z nich.

po polsku:

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków, którzy mieszkają w tym pięknym kraju. Życzę wam, aby Szwajcaria była nadal gościnna dla was, jak i dla innych mniejszości narodowych.

Starajcie się współpracować dla dobra tego kraju. Bądźcie wierni Bogu i tradycji naszych ojców. Szczęść Boże!

Po odmówieniu modlitwy maryjnej Ojciec Święty powiedział po niemiecku:

Z wielką radością powtarzam: dziękuję, Szwajcario! Dziękuję komitetowi organizacyjnemu spotkania z młodzieżą. Szczególne podziękowanie składam chórowi. Dziękuję wam wszystkim, którzy przybyliście tutaj z poszczególnych kantonów.

Wasza obecność sprawia mi wielką radość.

Niech Pan wam błogosławi i pozostanie z wami na całą wieczność.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pokój papież Jan Paweł II podróż Szwajcaria Gwardia Szwajcarska Allmend
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W