Pokój ludziom

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" 1.01.2004

1. Dziś, w pierwszym dniu nowego roku, w liturgii rozbrzmiewa prastare biblijne błogosławieństwo, w którym nad ludem wypowiadane jest imię Pana. «Niech [Pan] zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem» (Lb 6, 26). Z całego serca kieruję to życzenie do całego świata, prosząc Boga o błogosławieństwo dla rodziny ludzkiej. Niech Pan rozpromieni swoje oblicze nad każdym człowiekiem i niech wszystkie narody obdarzy pokojem.

2. Pokój jest przede wszystkim darem Bożym, lecz jest także planem, w którego realizację każdy musi wnieść swój wkład. Przypomniałem o tym w Orędziu z okazji obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Pokoju, którego temat brzmi: «Zawsze aktualne zadanie: wychowywać do pokoju».

Ten Dzień obchodzony jest w kontekście uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki. W Niej kontemplujemy Matkę «Księcia Pokoju» (por. Iz 9, 5), Tego, który jest «naszym pokojem» (Ef 2, 14).

3. Niech Maryja pomaga nam być świadkami i budowniczymi tego pokoju, który jest niebieskim darem i codziennym dziełem ludzi, którym leży na sercu wspólne dobro.

Wam tu obecnym oraz wszystkim, którzy słuchają nas za pośrednictwem radia i telewizji, składam na początku tego nowego roku najserdeczniejsze życzenia pomyślności i pokoju. Życzę wszystkim szczęśliwego roku!

Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu Apostolskiego Błogosławieństwa Jan Paweł II dodał m.in.:

Z głęboką wdzięcznością odwzajemniam życzenia, jakie skierował do mnie wczoraj wieczorem pan prezydent Republiki Włoskiej. Zapewniam o modlitwie w intencji jego zaszczytnego urzędu i modlę się o pokój i pomyślność dla niego i dla umiłowanego narodu włoskiego.

 

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama