Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jan Paweł II

PATRON POLITYKÓW

5 XI 2000 — Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański»

1. Przed końcowym błogosławieństwem pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tego jubileuszowego spotkania. Wszystkich raz jeszcze zachęcam, aby starali się pogłębiać i szerzyć wiedzę o św. Tomaszu Morusie, nowym Patronie rządzących i polityków. Wybór tej postaci jest naprawdę niezwykle trafny: sir Thomas More wyrażał bowiem w pełni swą chrześcijańską tożsamość żyjąc w świecie — jako mąż, przykładny ojciec i światły mąż stanu. Ten człowiek o nieskazitelnej postawie moralnej, aby dochować wierności Bogu i własnemu sumieniu, wyrzekł się wszystkiego: zaszczytów, więzi rodzinnych, nawet samego życia. Zyskał jednak dobro najcenniejsze — Królestwo Niebieskie i stamtąd czuwa nad tymi, którzy służą ofiarnie ludzkiej rodzinie, pracując w instytucjach państwowych i politycznych.

2. W tym kontekście pragnę przypomnieć, że dzisiaj obchodzony jest we Włoszech Dzień Badań nad Rakiem. Kieruję słowa otuchy do wszystkich cierpiących na tę chorobę i każdemu życzę, aby umiał znaleźć w wierze mocny fundament dla nadziei. Tym, którzy na różne sposoby starają się sprawić, aby rak stawał się coraz mniej groźny, wyrażam uznanie i solidarność Kościoła, który stojąc u boku pracowników służby zdrowia, pragnie zawsze służyć Chrystusowi w ludziach chorych.

po francusku:

3. Pozdrawiam serdecznie członków rządów, parlamentarzystów i odpowiedzialnych za życie publiczne, którzy obchodzą swój Jubileusz, a także pielgrzymów mówiących po francusku, uczestniczących w tej uroczystości. Każdemu z was życzę, aby dzięki osobistemu spotkaniu z Chrystusem znajdował siły do spełniania swych codziennych zadań. Z Apostolskim Błogosławieństwem.

po angielsku:

Witam pielgrzymów i gości mówiących po angielsku, zwłaszcza uczestników Jubileuszu Rządzących, Parlamentarzystów i Polityków. Niech za wstawiennictwem św. Tomasza Morusa wszyscy ludzie zaangażowani w działalność publiczną kierują się troską o wspólne dobro i postępują zawsze zgodnie z prawdą i sumieniem. Dla was i dla waszych rodzin modlę się o łaskę i pokój naszego Pana Jezusa Chrystusa.

po niemiecku:

Zwracam się do pielgrzymów z krajów języka niemieckiego, zwłaszcza do osób sprawujących odpowiedzialne funkcje polityczne. Władza, jaka została wam dana, oznacza przede wszystkim służbę ludziom. Życzę wam, byście piastując swoje wysokie urzędy, zachowali zawsze czyste serca. Szanujcie godność każdego człowieka, także wówczas gdy jest słaby społecznie lub ekonomicznie albo chory. Niech was wszystkich prowadzi Boże błogosławieństwo.

po hiszpańsku:

Pozdrawiam serdecznie parlamentarzystów i polityków mówiących po hiszpańsku. Niech ta jubileuszowa pielgrzymka skłoni was do poszukiwania nowych dróg nadziei, abyście respektując w pełni godność osoby, troszczyli się o potrzeby materialne, społeczne i duchowe wszystkich obywateli.

po portugalsku:

Z szacunkiem witam przedstawicieli rządów i parlamentów z krajów języka portugalskiego, zapewniając was o pamięci w modlitwie i udzielając wam błogosławieństwa, aby dzięki waszej służbie mogły się urzeczywistnić wielorakie nadzieje, jakie pokładają w was obywatele najubożsi i najsłabsi.

po polsku:

Witam parlamentarzystów z Polski, którzy biorą udział w tym jubileuszowym spotkaniu. Wasza obecność dzisiaj świadczy, że chcecie wasze życie osobiste i działalność polityczną budować na nauce Ewangelii.

Niech łaska Chrystusa was umacnia, a Duch Święty i Jego światło niech zawsze wam towarzyszą na drodze chrześcijańskiej służby człowiekowi i społeczeństwu. Niech wam Bóg błogosławi!

Witam również pielgrzymów z ziemi sądeckiej, z Gdańska, harcerzy oraz grupy parafialne.

4. Odmawiając «Anioł Pański», zawierzajmy nasze intencje wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. W szczególny sposób chcę was zachęcić do modlitwy w intencji spotkania z Katolikosem wszystkich Ormian Jego Świątobliwością Karekinem II, które odbędzie się w najbliższych dniach. 10 listopada podczas uroczystej liturgii ekumenicznej sprawowanej na placu św. Piotra z radością zwrócę mu relikwię św. Grzegorza Oświeciciela, patrona Armenii. Oby to ekumeniczne wydarzenie, wpisane w kontekst jubileuszowy, przyczyniło się do postępu na drodze do pełnej komunii wszystkich chrześcijan. O to się módlmy.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: polityka chory choroba Armenia parlament polityk ormianie Tomasz Morus
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W